egy búskomor nő ül az ablakban és nézi a téli tájat

6 tipp a téli depresszió ellen, amivel megelőzheted a januári lejtmenetet

A társasági élet, az evés és a karácsonyi ünnepségek sűrű hónapja után sokan kimerültnek és elveszettnek érezzük magunkat, mire eljön a január.


Az ünnepek utáni lehangoltság, amelyet néha januári bluesnak is neveznek, gyakori tapasztalat, amelyet gyakran a letargia, az alacsony energia és a motiváció érzése jellemez. De miért történik ez, és mit tehetünk azért, hogy a január örömtelibb legyen?

Mi az a januári blues?

A januári blues a szomorúság, a motiválatlanság, a magányosság és az alacsony energiaszint érzésére utal, amely gyakran az ünnepi időszak után jelentkezik. Ez a hangulatromlás gyakori, amikor az ünnepek izgalmából átmegyünk az év rutinra összpontosító és hidegebb időszakába

− magyarázza Dr. Lalitaa Suglani pszichológus.

​Mi okozza?

Az ünnepi rutinok, mint például a késő esti órák és a rendszertelen étkezési szokások megzavarják a cirkadián ritmusunkat, ami megnehezíti a visszatérést a strukturált rutinba. A téli hónapokban a napfénynek való kevesebb kitettség is a szerotonin, a hangulat szabályozásában segítő neurotranszmitter csökkenéséhez vezet, ami szomorúsághoz vagy letargiához vezet

A kevesebb napfény megzavarja a szervezet melatonin termelését is, amely hormon befolyásolja az alvás és az energiaciklusokat. Ez túlzott fáradtságot vagy rossz minőségű alvást okozhat

− mondja Suglani.

Eközben néhányan közülünk január elején dopamin-összeomlást is tapasztalnak a szocializálódással és ünnepi szórakozással teli sűrű hónap után. Az ünnepi időszak gyakran a dopamin, a „jó érzés” neurotranszmitter megnövekedésével jár az ünneplés, az ajándékok és a kapcsolatteremtés miatt. Amikor ez az ösztönzés véget ér, a dopaminszint lezuhanhat, és az emberek lehangoltnak érezhetik magukat.

Ráadásul a nyomás, hogy megreformált, új emberként kezdjük az új évet, az elégtelenség érzéséhez vezethet. A túlságosan ambiciózus újévi célok aktiválják az agy jutalmazó rendszerét, de a korai elvárások teljesítésének elmaradása kiválthatja az elégtelenség érzését, ami tovább rontja a hangulatot.

Íme 6 tipp, amelyek segítenek leküzdeni a januári bluest...

​1. Fogadd el a lassúságot!

egy b\u00faskomor n\u0151 \u00fcl a kanap\u00e9n pokr\u00f3cba burkolo\u00f3zva

Fotó: Shutterstock

Amikor eljön a január, sokan úgy érezzük, hogy magunkhoz kell ölelnünk az új évet, fogadalmakat kell tennünk és új szokásokat kell kialakítanunk − de nem szabad elfelejtenünk, hogy még mindig a tél közepén vagyunk. Engedjük bele magunkat az évszakok áramlásába, fogadjuk el a lassúságot, és használjuk ki ezt az időszakot a feltöltődésre és pihenésre a tavasz előtt.

​2. Maximalizáld a napfényexpozíciót!

A természetes fénynek való kitettség, még a borús napokon is, fokozza a szerotoninszintet és javítja a hangulatot. Szóval mindenképpen menj ki a szabadba a napfényért és a friss levegőért.

​3. Állítsd helyre az alvási szokásaidat!

Törekedj arra, hogy következetes időpontokban feküdj le és ébredj fel, hogy szabályozd a cirkadián ritmusodat. Ez segít abban, hogy az általános közérzeted jó úton haladjon.

​4. Koncentrálj inkább a szándékokra, mint az elhatározásokra!

Tisztázd az alapvető értékeidet és azt, hogy mennyire élsz most összhangban velük, majd tűzz ki olyan szándékokat, amelyek segítenek abban, hogy továbbra is, vagy elkezdj összhangban élni velük. Akár egy vizualizációs gyakorlatot is végezhetsz, és elképzelheted magad hat hónap múlva, igazán belehajolva abba, hogyan szeretnéd érezni magad, hogyan néznének ki a napjaid, mit hagytál volna el, vagy miből hoztál volna többet az életedbe.

​5. Mozgasd meg a tested!

egy n\u0151 bemeleg\u00edt t\u00e9len

Fotó: Shutterstock

A testmozgás fokozza az endorfinszintet, és általában véve természetes hangulatjavító. Igazán fel tudja dobni a napodat, különösen, ha megtalálod a mozgás olyan formáját, amit élvezel. Ha nem vagy biztos benne, mi való neked, próbálj ki néhány órát, próbálj ki egy YouTube-videót, vagy fogj egy barátot, és tornázzatok együtt.

​6. Egyszerre csak egy napra koncentrálj és élvezd ki a pillanatot!

Ha azon kapod magad, hogy egyik dologtól a másikig rohansz, próbálj meg lassítani. Próbálj meg valóban jelen lenni minden egyes találkozón, hallgass meg minden egyes embert, és minden egyes dolgot fogj fel új élményként.

Forrás: The Independent

Nyitókép: Shutterstock