Így bátorítsd a szerettedet, hogy terápiára menjen
Ha nagyon ellenállóak, de valószínűleg profi segítségre lenne szükségük, próbáljuk ki az alábbi beszélgetési tippeket.
Bár sokan még mindig azt gondolják, hogy a terápia csak a súlyos problémákkal küzdő embereknek való, ez a felfogás szerencsére megváltozóban van.
„A terápiával kapcsolatban gyakran van egy belső megbélyegzés érzése, és az emberek gyakran emiatt nem akarnak elmenni”
– mondja Dr. Gail Saltz, a New York Presbyterian Hospital és a Weill-Cornell Medical College pszichiátere, bár talán nem olyan gyorsan, mint azt a szakértők szeretnék.
A szakember szerint különösen az idősebb generációkhoz tartozó emberek vagy a férfiak lehetnek a legellenállóbbak a segítség igénybevételével szemben emiatt.
Bár fontos szem előtt tartani, hogy a terápia csak akkor „működik”, ha valaki nyitott a tapasztalatra, és valóban változtatni akar, van néhány dolog, amit tehetünk és mondhatunk, hogy segítsünk megmutatni a terápia lehetséges előnyeit. Íme, hogyan vehetünk rá valakit, hogy terápiára menjen.
1. Próbáljuk megérteni az okát annak, hogy miért nem megy el
Ahogyan a mi motivációnk a terápia felkeresésére is nagyon személyes, ugyanúgy annak a személynek az okai is, amiért kerüli a terápiát. Ezért fontos, hogy valóban megértsük és átérezzük, miért idegenkedik valaki az ötlettől, hogy kitalálhassuk, hogyan közelítsük meg a legjobban, mondja Jody Thomas klinikai pszichológus.
Íme, néhány gyakori forgatókönyv, amellyel Thomas és Saltz a gyakorlatban találkozik:
- Azt mondják, nem engedhetik meg maguknak: ez egy szuper legális ok arra, hogy elkerüljék a mentális egészségügyi segítséget, de olyasmi, amit egy kis erőfeszítéssel meg lehet kerülni.
- Attól félnek, hogy egy idegen elítéli őket vagy cserbenhagyja őket: Ahogy Dr. Thomas megjegyzi, a médiából származó asszociációk a terápiával kapcsolatban arra is kiterjednek, hogy hogyan nézhetnek ki a terápiás ülések. Ennek egy része a félelem, hogy nem akarok bizonyos dolgokat felfedni magamról, mert attól félek, hogy a terapeuta hatalmi kontrollt fog gyakorolni felettem és esetlegesen azt fogja mondani, hogy minden, amit teszek, rossz. Ez a gondolkodásmód nagyon erős lehet valakinél, akinek rossz tapasztalata volt egy korábbi terapeutával, magyarázza Thomas. Ebben az esetben hasznos felhívni a figyelmüket arra, hogy minden szakmában vannak rossz szakemberek, és tényleg fontos, hogy megtaláljuk a megfelelőt
2. Válasszuk ki a megfelelő időpontot
Dr. Thomas szerint nagyon fontos, hogy olyan stratégiát találjunk, amely nem készteti a szerettünket arra, hogy önvédelemből visszahőköljön – lehetőleg egy nyugodt időpontban.
Tartsuk távol magunkat a vádaskodástól is, inkább arra fektessük a hangsúlyt, hogy aggódunk a másikért és nem szeretnénk, ha szenvedne.
3. Ismételjük meg, hogy milyen gyakori a segítségkérés
Egy cukorbetegnek vagy szívbetegnek nem mondanánk csak úgy, hogy ki kell bírnia, és ugyanez a logika érvényes a mentális egészségre is.
„A fizikai betegségre való leképezés hasznos konstrukció lehet”
– magyarázza Thomas, melyben Saltz is egyetért:
„Az agyunk olyan, mint bármely más szerv. Érzelmi állapotaink a huzalozás és a neurotranszmitterek termékei. Az az elképzelés, hogy csak úgy eldönthetjük, hogy másképp érezzük magunkat, orvosilag helytelen.”
Saltz szerint, ha valami nincs rendben (például nagyon rosszul vagyunk, szorongunk), az neurokémiai anyagokhoz vezet. Lehet, hogy ezt gyógyszeres kezeléssel meg lehet változtatni, de szerinte bizonyos esetekben, különösen a depresszió esetében, a verbális terápia is ugyanolyan hatékony lehet.
4. Aktívan vegyünk részt a megfelelő segítség megtalálásában
Saltz és Thomas szerint az, hogy meggyőzzünk valakit arról, hogy a terápia nem teljes időpocsékolás, csak a csata egyik fele. Ha tényleg azt akarjuk, hogy az illető legalább megpróbálja, akkor ki kell alakítanunk a részleteket, hogy ez ténylegesen megtörténjen.
„Erőfeszítés, szervezés, sőt kitartás kell ahhoz, hogy találjunk valakit, aki kezel, és sok embernek ez nincs meg bennük”
– mondja Saltz, aki azt javasolja, hogy segítsünk a keresésben, vagy akár hívjuk fel mi a szakembert és egyeztessünk időpontot az első találkozásról.
Nyitókép: Shutterstock