Mennyire kockázatos tojáslikőrt inni?
„A nyers tojás jelenti a legnagyobb kockázatot, mert fennáll a szalmonella fertőzés veszélye”
– mondta Bill Marler, élelmiszerbiztonsági ügyvéd.
A legtöbb szalmonellafertőzés az élelmiszerekből származik, a baktérium évente körülbelül 1,35 millió fertőzést okoz. Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) szerint a szalmonella évente 26 000 kórházi kezelésért és több mint 400 halálos áldozatért felelős.
Dr. Don Schaffner, az amerikai Rutgers University professzora és élelmiszertudományi szakembere szerint nem annyira a tojás, mint inkább a tojáslikőr és az abban található tej és tejszín miatt kell aggódni. A nyers tejtermékek kockázatai jobban megalapozottak. Ezek közé a kockázatok közé tartozik a szalmonella, de a lisztéria, az e.coli és a campylobacter is.
Dr. Mildred Cody, a Georgia Állami Egyetem regisztrált dietetikus táplálkozási szakértője szerint ne számítsunk arra, hogy a tojáslikőrben lévő alkohol elpusztítja az összes baktériumot, a válasz szerinte a pasztőrözésben rejlik, melynek során a romlandó termékeket, például a tojást és a tejtermékeket magas hőfokon elég ideig pörgetik, hogy elpusztítsák a kórokozókat anélkül, hogy ez befolyásolná az élelmiszer minőségét.
Az [amerikai] élelmiszerboltokban kapható tojások többsége azonban nem pasztőrözött, mutat rá Elisa Maloberti, az American Egg Board élelmiszerbiztonságért felelős vezetője. A pasztőrözött tojásokat egyértelműen jelzik a csomagoláson.
„A legfrissebb becslések szerint minden 10 000 tojásból körülbelül három pozitív szalmonellára. Ez azt jelenti, hogy az egyes tojásokból származó kockázat alacsony, de természetesen minél több tojást kombinálunk, annál nagyobb a kockázat”
– magyarázza Schaffner.
Bár Cody és Maloberti szerint is lehetséges a nyers tojás házi pasztőrözése egy érzékeny digitális hőmérő segítségével, ha nem figyelünk eléggé, a végeredmény egy rántotta lesz.
Schaffner szerint a csomagolt kész tojáslikőr sokkal biztonságosabb. A pasztőrözési folyamatot olyan élelmiszer-előállító üzem végzi, amely érti, hogyan kell a legjobban feldolgozni az élelmiszereket, hogy azok biztonságosak legyenek.
„Minden pasztőrözött élelmiszer, beleértve a tojástermékeket is, támogathatja a baktériumok szaporodását, ha keresztszennyeződésnek van kitéve. Például, ha más nyers vagy főtt ételekből származó edényeket osztanak meg egymással”
– fogalmazott Maloberti.
Marler a norovírust említi, amely több embert érint, mint a szalmonella és a hepatitis. A CDC és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint ez a vírusos élelmiszer-eredetű betegségek nagy bajnoka.
A szakértők az alábbi tippeket ajánlják, a tojáslikőr kockázatának minimalizálása érdekében:
- Tartsuk az ételeket és az italokat 4,5 °C alatt a kórokozók megelőzése érdekében
- Ne hagyjuk a romlandó élelmiszereket két óránál tovább szobahőmérsékleten.
- Tartsuk melegen a forró ételeket, jól ekülönítve a hűvös tételektől
- Mossuk el a konyhai eszközöket
- Mossuk meg rendszeresen a kezünket.
(HuffPost)
Nyitókép: Shutterstock