8 dolog, amit bárcsak másképp csinálnának a válófélben lévő szülők
Sokunkat úgy nevelnek, hogy a válás hosszú távú károkat okoz a gyerekeknek.
De amikor a HuffPost megkérdezte az embereket, hogy mit csinálhattak volna jobban a szüleik, többen azt mondták, hogy bárcsak korábban váltak volna el. Kutatások is kimutatták, hogy ami a leginkább árt a gyerekeknek, az a szülők közötti konfliktus. Ha a válás a módja annak, hogy véget vessünk ennek a konfliktusnak, akkor az a gyerekek javára válhat.
Összegyűjtöttük a leggyakoribb vágyakat elvált szülők gyerekeitől, annak kapcsán, mi az, amit másképp csinálhattak volna a szüleik.
1. Búcsú nélkül távozás
Ha az egyik fél búcsú nélkül lép ki a család életéből, az súlyos bizalmi problémákat okozhat, főleg, ha már van egy másik család, ahova távozik az illető.
2. Átköltözés az ország másik végébe
Fotó: Unsplash
Nem szerencsés, ha a másik szülődet csak évi egyszer-kétszer láthatod a távolság miatt.
3. Állásfoglalásra kényszerítés
Előfordul, hogy a szülők a gyermekeiket használják fel, hogy a másik félre nyomást gyakoroljanak. A bírósági tárgyaláson pedig – legyen bármilyen kicsi is még az a gyerek − el kell dönteniük, melyik szülőnél akarnak maradni.
4. A konfliktuskezelés egészséges módjainak hiánya
Akinek a szülei fiatalon elváltak, gyakran vágyik útmutatásra az egészséges kapcsolatok ápolása és a kimondatlanul vagy figyelmen kívül hagyott konfliktusok kezelése terén. Sok bizonytalanságot okozhat ez a romantikus kapcsolatokban való eligazodásban, a saját értékünk megítélésében. Az egészséges kapcsolatok alapjainak megértése megerősít, és lehetővé teszi a gyermek számára, hogy ő jobban működő kapcsolatokat építsen ki.
5. A konfliktusok elhúzódása
Fotó: Unsplash
A válasz viszonylag egyszerű: kevesebbet veszekedni, és nem húzni el mindent, különben sokéves érzelmi hegek keletkeznek.
6. A gyerekek igényeinek figyelmen kívül hagyása
Nem meglepő, ha visszagondolva valaki azt kívánja, a szülei bárcsak hamarabb elváltak volna. Sok szülő a csatározás, majd a gyászfolyamat közben elfelejtkezik a gyerekeiről, és figyelmen kívül hagyja, hogy a válási folyamaton belüli cselekedeteik milyen hatással vannak a gyerekek mentális egészségére.
7. A másik szülő becsmérlése
Az ex kritizálása általában visszafelé sül el, és a gyermek csak neheztelni fog érte. Ráadásul a gyerekek tudják, hogy félig anyából és félig apából állnak. Ha az egyik szülő állandóan a másik szülőt szidja, az a gyerek el fog gondolkodni azon, hogy vajon ő is legalább félig „értéktelen”.
8. A gyermekek bizalmasként való kezelése
Nem kell a gyerekeket belerángatni a dráma közepébe. Inkább keress fel egy tanácsadót vagy terapeutát, vagy mást, aki átsegít, így megvédheted a gyerekeidet a konfliktus egy részétől. Illetve ne is ugorj bele gyorsan a következő kapcsolatba, és ne kezdd el behozni őket a gyerekeid életébe, hogy maradjon nekik gyógyulási idejük.
Nyitókép: Unsplash