Kezében egy kihullott hajcsomót tartó nő

4 zuhanyzási szokás, ami hajhulláshoz vezethet

Több mint 100 hajszálat veszíthetünk naponta ezektől a haj- és fejbőr károsító szokásoktól.

Az Amerikai Bőrgyógyászati Akadémia (AAD) szerint egy átlagos ember naponta 50-100 hajszálat veszít, ez a szám azonban az életkor előrehaladtával természetesen növekszik. A hormonok, a stressz és az életkor járulnak hozzá leginkább a hajhulláshoz. Utóbbi azonban problémás, ha valami megakadályozza a haj növekedését.

A hajhullás gyakori okai közé tartozik az örökletes hajhullás, az immunhiány, egyes gyógyszerek és kezelések, bizonyos frizurák és a durva hajápoló termékek. A zuhanyzási szokások fontosabbak, mint valaha a haj és a fejbőr egészsége szempontjából, különösen, ha több hajhullást vagy ritkulást tapasztalunk.

Mandy Buechner trichológus szerint akár a hajkorona, a hajrész vagy a halánték mentén ritkul a hajunk vagy teljes hajhullást tapasztalunk, az okok között szerepel a zuhanyzás hőmérséklete, a hajápoló termékek alkalmazása, valamint, hogy mit alkalmazunk zuhanyzás után.

„A hajad nedves állapotban van a leggyengébb állapotban, és akkor a legérzékenyebb a károsodásra, ezért a jó zuhanyzási szokások biztosítják a hajad és fejbőröd egészségét és épségét”

– mondja.

Az alábbi zuhanyzási szokások károsíthatják a fejbőr és haj egészségét.

1. Forró víz

A hajszárító vagy a hajvasaló hőjéhez hasonlóan a forró víz is káros hatással lehet a hajra. A hő és a víz kitágítja a haj kutikularétegét, amikor a haj nedves. Ez átmenetileg kissé megemelheti a kutikularéteget. A haj a forró vízzel érintkezve kitágul, ami miatt a haj hajlamosabb lehet a töredezésre és a göndörségre.

A forró víz a fejbőrt is károsíthatja, ami miatt kiszáradhat, és hatással lehet a hajhagymákra. A fejbőr, akárcsak a bőr és a bélrendszer, a baktériumok és gombák kényes egyensúlyával rendelkezik. Ha a dolgok kibillennek az egyensúlyból, az egészségtelen baktériumok és gombák nagy ütemben növekedhetnek, és ez gyulladáshoz, korpásodáshoz, seborrheás dermatitiszhez és túl száraz vagy túl zsíros fejbőrhöz vezethet.

A meleg vagy hideg vízzel történő zuhanyozás megelőzheti a haj hámrétegének törését és a fejbőr károsodását. A hűvösebb víz segít visszazárni a kutikula rétegét, és növeli a fényt. Ez nem azt jelenti, hogy nagyon hideg vízben kell mosakodnunk, csak ne perzselően forró legyen.

2. Túl gyakori samponozás

A sampon mosószerekből, sűrítőanyagokból, tartósítószerekből és adalékanyagokból áll, amelyek tisztítják a fejbőrt és a hajat. A sampon habja a szulfátoknak, vagyis a hajon és fejbőrön lévő olajokat eltávolító vagy tisztító mosószereknek köszönhető. A legtöbb sampon szulfátokat tartalmaz, ezek azonban irritálhatják vagy károsíthatják a hajhagymákat, ha túl gyakran használják őket.

Érdemes enyhe vagy szulfátmentes sampont keresni, különösen, ha száraz a hajunk. A hajmosás gyakoriságának a hajtípusához és a hajhosszához kell igazodnia, és fennáll az esélye annak, hogy megfosztja a hajat a természetes faggyútermelésétől. Különösen idősebb korban a fejbőr kevesebb olajat termel, így lehet, hogy nem kell olyan gyakran mosni.

Ha nem hullik a hajunk és egészséges a fejbőrünk, a heti kétszeri samponozás biztosan elegendő ahhoz, hogy az tiszta és egészséges maradjon.

3. Hajvégek samponozása

A túl gyakori hajmosás mellett előfordulhat, hogy a sampont a hajunk rossz részein használjuk, ez pedig a a hajszerkezet megváltozását és a hajszálak károsodását okozhatja.

A samponozás nem ajánlott a hajvégekre, mert amikor leöblítjük a sampont a fejbőrről, az túlságosan megtisztítja a hajszálat. Ezt akkor érdemes inkább alkalmazni, ha sok hajterméket, például zselét, hajlakkot használunk, hogy ezeket a nehéz termékeket lemossuk.

A balzsam alkalmazásakor az ellenkező szabály érvényes, csak a hajvégekre szabad felvinni. A kondicionáló faggyúszerű anyagot juttat a hajba és a samponnal ellentétben nem távolítja el a faggyút, a szennyeződéseket vagy a maradékokat a hajból, így nem hatékony a fejbőr tisztítására.

4. Nehéz pamut törölköző használata

A legtöbben hajlamosak vagyunk pamut törülközővel szárítani a hajunkat, a nedvesség felszívása érdekében összedörzsölve a hajszálakat. Ennek azonban negatív hatása is lehet, különösen azért, mert a hajunk akkor a leggyengébb, amikor nedves. Ráadásul a törölköző textúrája idővel folyamatosan húzhatja a hajat, különösen, ha a hajunk finom vagy porózus szerkezetű.

A testre használatos pamut törülközőknek nagyon nagy pamutszálai vannak, amelyek húzzák és megterhelik a haj kutikula rétegeit és a hajhagymákat. Ez súrlódást okozhat, ami károsodáshoz, töredezéshez és akár ritkuláshoz is vezethet.

Ehelyett a mikroszálas törölközők vagy akár a pólók is segíthetnek a hajhullás vagy a haj elvékonyodásának megelőzésében, mivel nem szárítják ki teljesen a hajat, hanem hagyják, hogy kissé megszáradjon a levegőn. Ha törölközőt használunk, fontos, hogy folyamatosan kimossuk a fejbőr védelme érdekében a gombás és parazitás fertőzésektől.

(Huffpost)

Nyitókép: Shutterstock