Hogyan kezeljük a nyakon lévő pattanásokat?
Egyesek számára a megoldás olyan gyors és egyszerű lesz, mintha lecserélnék a samponjukat, míg másoknak konzultációra és receptre lehet szükségük. Mutatjuk, mit lehet tenni a nyaki pattanások megszabadulása érdekében.
A nyaki pattanások sokszor inkább cisztaként vagy bőr alatti pattanásként fognak megjelenni, amelyeknek időbe telik, mire kibújnak a bőr felszínén. Ennek oka, hogy a nyaki területen jelentkező pattanások jellemzően hormonális jellegűek. Ezek klasszikus helye az arc alsó egyharmada, az állkapocsvonal és a nyak oldala. Ezek a pattanások általában mély és gyulladt, vörös dudorok, és a menstruációs ciklussal – jellemzően egy héttel a menstruáció előtt – fellángolnak.
A nyakon, az állkapocsvonalhoz hasonlóan, nagy koncentrációban találhatók faggyúmirigyek (más néven olajmirigyek), amelyek több olajat termelnek, és a hormonok ingadozásakor a pattanások fellángolnak.
Hogyan lehet megszabadulni a nyaki pattanásoktól?
Számos otthoni kezelés létezik, amit kipróbálhatunk, és van néhány szokás, amit el kell kerülnünk, ha megpróbálunk megszabadulni a pattanásoktól. De mint mindig, ha hegesedés lép fel, vagy a probléma továbbra is fennáll, a legjobb, ha bőrgyógyászhoz fordulunk.
1. Ne piszkáljuk
Ez magától értetődő, mégis sokszor nehéz ellenállni a pattanások piszkálásának. A pattanások megérintése, kinyomása vagy piszkálása csak baktériumokat juttat be, és hozzájárul a gyulladáshoz. Ehelyett hagyjuk hogy a pattanás természetes módon kifejlődjön és magától elmúljon.
2. Hajápolási termékek felülvizsgálata
A samponunk és a kondicionálónk valószínűleg nem okolható a nyaki pattanásokért, ezért nyugodtan tartsuk magunkat a zuhanyzási rutinunkhoz. De minden olyan hajszérum, olaj vagy hajbalzsam, amit nem mosunk ki rendesen a hajunkból, problémát okozhat. Bármi, amit benne hagyunk, hozzájárulhat a kiütésekhez. Általában az arcot keretező bőrön történik, de ha a hajunk a nyakunkig ér, irritálhatja a nyaknál lévő bőrrészt. Emellett a hajunkban lévő termékekkel az edzés szintén növelheti a kockázatot, mivel az izzadság a bőrre juttatja a terméket. Kerüljünk el mindent, ami komedogén, mint például az olajok vagy a szilikonok.
3. Rendszeres zuhanyzás
A szárazsampon nem fog segíteni, ha pattanásokkal küzdünk. Inkább minden nap mossunk hajat, ha tényleg szükség van rá, de az is jó megoldás, ha felkötjük a hajunkat, amint elkezd zsírosodni, így nem irritálja a nyaki bőrt.
4. Alapos tisztítás
Az archoz képest a nyak bőrét gyakran elhanyagoljuk, esetleg spórolunk a tisztítással vagy a smink eltávolításával ezen a területen. Ez a legrosszabb dolog, amit tehetünk, mert a nyak bőre valójában vékonyabb és érzékenyebb, mint az arcbőr. Ahhoz, hogy biztosan lemossuk minden szennyeződést, és segítsük az aktív pattanások kezelését, használjunk benzoil-peroxidos arclemosót, amely rendkívül hatékony a pattanások megfékezésében. Az összetevőt tartalmazó termékek megszabadulnak a felesleges faggyútól (vagyis az olajtól), és csökkentik a pattanásokat okozó baktériumok számát.
5. Gyulladáscsökkentő ételek fogyasztása
Ha hormonális pattanásokkal küzdünk (szemben a fehér- és fekete mitesszerekkel), akkor a mindennapi táplálkozásunk megváltoztatása segíthet megnyugtatni a pattanásainkat. Fogyasszunk gyulladáscsökkentő étrendet, mint diófélék, tenger gyümölcsei, leveles zöldek, és kerüljük az állati fehérjéket, a tejtermékeket, valamint a szénhidrát- vagy cukortartalmú ételeket. A magas cukortartalmú vagy magas glikémiás indexű ételek arra késztetik az olajmirigyeket, hogy túlműködésbe kezdjenek.
6. Kerüljük a súrlódást okozó anyagokat
Ugyanúgy, ahogy az szájmaszk viselése is okozhat kiütéseket a száj körül, a ruházat vagy a fejfedő is okozhat kiütéseket a nyakon. Ha az egyenlethez hozzáadjuk az izzadtságot, a pattanások megjelenésének valószínűsége megnő.
7. Bőrápolás újragondolása
A benzoil-peroxid nem csak a tisztítókban nagyszerű összetevő, hanem a foltkezelésben is csodálatos. Ez az egyik leghatékonyabb, nem irritáló összetevő a pattanások leküzdésében. Érdemes glikolsavat és retinolt is használni, mindkettő segít felgyorsítani a sejtcserét, megszabadulni az elhalt hámsejtektől és megelőzni az eltömődött pórusokat.
8. Konzultáljunk bőrgyógyásszal
Ha a fentiek közül mindet hiába próbáltuk ki, vagy hegesedést tapasztalunk, valószínűleg itt az ideje, hogy bőrgyógyászhoz forduljunk. A klasszikus hormonális akne csak hormonális kezelésekre reagál, gyakran szájon át szedhető gyógyszert írnak fel a bőrgyógyászok.
Nyitókép: Shutterstock
- A pattanásoknak nincs esélye ez ellen az összetevő ellen - IN ›
- A csokoládé valóban pattanásokat okoz? — Ezeket érdemes enni a ... ›
- Ezek a legjobb korrektorok pattanások elfedésére - IN ›
- Így ismerjük fel és kezeljük a stressz okozta pattanást - IN ›
- Mi az a biotin, és tényleg pattanásokat okozhat? - IN ›