
4 módja a boldogságunk és a jólétünk fejlesztésének
A növekvő mentális egészségügyi problémákkal szemben, amelyeket a világjárvány súlyosbított, vannak pillérek, amik mindenkinek segíthetnek érzelmi jólétünk javításában.
A kutatók a vizsgálatok során azokra a területekre összpontosítottak, amelyek képzéssel vagy más erőfeszítést igénylő gyakorlattal javíthatók.
Dr. Cortland Dahl, a tanulmány első szerzője elmondta:
„Az egészséges elmének vannak olyan tulajdonságai, amelyekről sokan nem tudják, hogy még edzhetőek is.”
Ez alapján elmondható, hogy egy kis tudatossággal és „mentális edzéssel” elérhető a boldogság és a jólét fejlesztése.
Ezeket a fejleszthető területeket azonban sokszor nem tekintjük képességnek és azt gondoljuk, hogy az, amilyenek vagyunk, fejleszthetetlen.
Az igazság az azonban, hogy ezt a négy területet sokkal jobban fejleszthetjük és alakíthatjuk, mint azt gondolnánk.
- Tudatosság: odafigyelés a környezetre és a saját testre.
- Kapcsolatok: a kedvesség és az együttérzés megtapasztalása.
- Belátás: a kíváncsiság és az önismeret növelése.
- Cél: az egyén motivációinak és értékeinek megértése.
A tudatosság gyakorlása és fejlesztése például segít növelni a pozitív érzelmeket és csökkenteni a stresszt és az olyan mentálisan káros szokásokat, mint a figyelmetlenség.
A tudatosság fejlesztésének legjobb módja a meditáció.
„A különböző típusú meditációk más és más módon hatnak az agyunkra, ahogy a különböző sportok is különböző változásokat váltanak ki a testünkben. Ez azt jelenti, hogy többféleképpen edzhetjük az elménket”
– mondta Dr. Dahl a Psy Blogjában.
Összességében a kutatás szerzői arra hívják fel a figyelmet, hogy még ha a körülményeinket nehéz is megváltoztatni, az elménk edzhető és ezzel a jólétünk, a mentális egészségünk és a boldogságunk is sokkal elérhetőbb lesz.
„Még csak az elején járunk ennek a megértéseben, de az biztos, hogy nem születünk egy bizonyos módon, ami aztán nem változtatható meg. Agyunk, idegrendszerünk és biológiánk alakítható és sokféleképpen befolyásolhatjuk elménket, agyunkat és testünket.”
Nyitókép: Shutterstock