Egészséges ételek: zöldségek, gyümölcsök, halak, tészta fehér háttéren

Ennyivel költünk többet az ételekrea 2022-es infláció miatt

A hazánkban hónapok óta tartó infláció miatt egyre nőnek az árak, leginkább az energia- és az élelmiszereké.

Szeptemberben a fogyasztói árak átlagosan 20,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi értékeket. Az elmúlt 12 hónapban a háztartási energia és az élelmiszerek árszintje emelkedett a leginkább: az előbbi 62,1 az utóbbi 35,2 százalékkal lett magasabbak, írja a Haszon a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján.

A Pulzus Kutató a Napi.hu megbízásából ezer fő megkérdezésével reprezentatív felmérést készített arról, hogy pontosan hogyan változtak a háztartások egy főre eső élelmiszer-kiadásai egy év alatt. Ebből kiderül, hogy egy négy tagú családnál a havi 100 ezer forinthoz is közelíthet az élelmiszerekre költendő pluszköltség.

A válaszadók 35 százaléka azt mondta, hogy fejenként 10-20 ezer forint között nőttek az élelmiszer-kiadásai az elmúlt 12 hónapban, ami egy négytagú családnál 40-80 ezer forintot jelenthet. További 21-21 százaléknál 5-10 ezer forint, illetve 20-25 ezer forint között nőtt ez az összeg egy főre vetítve. Azok aránya, akik ennél is nagyobb növekményt érzékeltek, 15 százalék. A megkérdezettek mindössze 8 százaléka nyilatkozta, hogy a költségnövekedése kevesebb 5 ezer forintnál.

Ekkor tetőzhet az infláció

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) előrejelzése szerint az előző hónapok dinamikája alapján például az élelmiszereknél a 40 százalékot is elérheti az éves áremelkedés októberben.

Virág Barnabás, az MNB alelnöke szerint az inflációs csúcs teteje december-január környékén várható. Ő nyilvánosan nem becsülte meg, hogy végül milyen magasan lehet a hullám teteje, viszont más szakemberek megtették: az elemzők rendre 22-23 százalékra lőtték be a csúcsát.

Az Eurostat azonban a KSH-nál is magasabb, 20,7 százalékos inflációt mért Magyarországon szeptemberben éves alapon. Mindössze négy tagállamban számoltak 20 százalék fölötti drágulást, Magyarországot csak a három balti állam előzi meg (Észtország, Lettország és Litvánia). Az infláció a régiós országokban is elmarad a magyarországitól:

  • Csehország: 17,8 százalék,
  • Lengyelország: 15,7 százalék,
  • Szlovákia: 13,6 százalék,
  • Románia: 13,4 százalék.

Uniós átlagban az infláció mértéke 10,9 százalék, az eurózóna inflációja 9,9 százalék.

Nyitókép: Shutterstock