Depresszióval küzdesz? − 5 jótanács, amivel segíthetsz magadnak a munkahelyeden
A depresszió naponta emberek millióit érinti: egy 2023-as jelentés szerint minden ötödik ember diagnosztizáltak már valamikor élete során depresszióval. És amit otthon magadban hordozol, az követ a munkahelyedre is.
Sokszor az emberek a depressziót csak szomorúságnak tekintik, és nem feltétlenül értik, hogy az összes többi tünet is negatívan hat a munkádra
− mondtaTanisha Ranger nevadai klinikai pszichológus a HuffPostnak. Az álmatlanságot, a memóriaproblémákat, a gyenge koncentrációt és motivációt, valamint a fokozott ingerlékenységet említette néhány olyan tünetként, amelyek befolyásolhatják a munkaképességet a depresszió alatt.
Egy ideális világban nyíltan lehetne kommunikálni a főnököddel azokról a belső tényezőkről, amelyek befolyásolják a munkaképességedet, hogy megkapd a munkahelyeden a szükséges támogatást. Ez lehet gyakorlati támogatás, mint a szabadság kivétele, az időbeosztás módosítása, vagy a munkaterhelés megváltoztatása. De az egyszerű elismerések is sokat segíthetnek, mint a megértés, ha például elmaradtál az e-mailjeiddel.
Sajnos azonban a legtöbben nem ilyen ideális körülmények között dolgozunk. A megkérdezettek mindössze 49%-a írta le pozitívnak a mentális egészségről való munkahelyi beszélgetéssel kapcsolatos tapasztalatait − derül ki a Mind Share Partners nonprofit szervezet 2021-es tanulmányából.
Ezért is olyan fontos, hogy stratégiai megfontolásból döntsünk arról, hogy felfedjük-e − és ha igen, mikor és hogyan − a depressziónkat a főnökünknek. Mutatunk pár megoldást, ami megkönnyíti ezt a folyamatot.
1. Oszd meg azzal, akiben megbízol!
Fotó: Unsplash
Kezdd azzal, hogy olyan kollégáknak teszel utalásokat, akik mellett biztonságban érzed magad! A fő ok, amiért érdemes felfedni a mentális egészségi állapotot a főnök előtt, az az, hogy ha az hatással van a munkádra, szükséged lehet az alkalmazkodásra, például engedélyt kaphatsz otthoni munkavégzésre, módosított műszakrendre vagy csendes irodahelyiségre.
2. Mérd fel, mik a lehetőségeid!
Ismerkedj meg a munkahelyi erőforrásokkal, és figyeld meg, hogyan beszél a főnököd a mentális egészségről! A kollégáknak tett célzásokon túl figyeld meg, hogy a munkahelyeden vannak-e egyértelmű iránymutatások a mentális egészséggel kapcsolatos könnyítésekre, és a kollégákat támogatták-e, amikor erre volt szükségük. Azt is érdemes megfigyelni, hogy a főnököd modellértékűen gondoskodik-e saját mentális egészségéről.
Azt is figyeld meg, hogy a főnököd hogyan reagált olyan kollégákra, akiknek más okokból, például terhesség, idősgondozás vagy gyász miatt volt szükségük alkalmazkodásra.
3. Javasolj megoldásokat!
Ha úgy döntesz, hogy megosztod a főnököddel, hozz megoldásokat! Végső soron te ismered magad a legjobban, ahogy azt is azt, hogy a depresszió hogyan befolyásolja a munkanapjaid. Gondold át, hogy milyen feladatokat igényel a munkád, és vannak-e olyan alkalmazkodási lehetőségek, amelyek megkönnyíthetik azt. Kezdd kicsiben, apró dolgokkal, amelyek
4. Fordulj máshoz!
Fotó: Unsplash
Ha a főnököd nem olyan személy, akiben megbízhatsz, még mindig van mód arra, hogy megkapd, amire szükséged van. Ilyen esetben megpróbálhatod a humánerőforráshoz vagy egy másik vezetőhöz is eljuttatni a kérelmed, de ez nem garantálja, hogy az információt bizalmasan kezelik majd. Az is segít, ha papíralapú nyilvántartást vezetsz informális vagy hivatalos kéréseidről, hogy szükség esetén vissza tudj mutatni a dokumentációra.
5. Ha nincs más megoldás, válts!
Ha nem kapsz semmilyen alkalmazkodási lehetőséget, és a munkaterhelés súlyosbítja a depressziód, lehet, hogy a mentális egészséged védelme érdekében ki kell lépned a munkahelyedről.
Nyilvánvalóan ez a végső megoldás, de figyelembe kell venned, mert a jólléted forog kockán.
Nyitókép: Unsplash