Egy szorongó lányról készített kép

6 szokás, melyek segíthetnek a depresszió leküzdésében​

A depresszió leküzdése nagyon nehéz feladat, de nem lehetetlen. Alábbi cikkünkbe olyan szokásokat, gyakorlatokat és életmódbeli tanácsokat gyűjtöttünk össze, melyek bizonyítottan hasznosak lehetnek ebből a szempontból.


1. Jövőkép módosítása

Sok ember úgy gondolja, hogy a depresszió negatív jövőképet ébreszt az emberben. Ez azonban nem feltétlenül ilyen sorrendben történik. Nagyon sok esetben a negatív gondolatok a későbbi történésekről depresszív hangulatot ébresztenek. Éppen ezért célszerű kicsit erőltetni a pozitív gondolatokat a jövőt illetően. Ez nem könnyű feladat, de az ilyen gyakorlatokhoz hozzá lehet szoktatni az elmét, így egy idő után a szorongás és a depresszió érzése is elhalványulhat.

2. Mediterrán étrend bevezetése

Kutatások során bebizonyították, hogy a lehangoltság, ezzel együtt pedig a depresszió egyik kiváltó oka sokszor a vitamin- és a tápanyaghiány. Éppen ezért szakértők azt javasolják, hogy változtassunk étrendünkön, hogy több gyümölcsöt és zöldséget tartalmazzanak a mindennapi étkezések menüi.

3. Szemtől szembeni kommunikáció más emberekkel

A telefonon és az írásban történő kommunikáció nem bír olyan jótékony hatással, mint a szemtől szembeni beszélgetés. Kimutatták, hogy a személyes társalgás felére csökkentheti a depresszió kockázatát az idősebb felnőtteknél.

4. Csoporttal való azonosulás

Az előző ponthoz csatlakozva, a csoportokban történő szociális interakciók segítenek enyhíteni a depressziót. Egy kutatás során megkérdezett alanyok úgy nyilatkoztak, hogy megértettnek érzik magukat, mióta csatlakoztak egy hozzájuk illő csoporthoz. Ez lehet akár egy kórházi segítőkör, vagy valamilyen hobbihoz kötődő társaság is.

5. Közösségi oldalak elhagyása

Talán nem is kell részletezni, hogy az online közösségi oldalak milyen negatív hatásokkal bírnak a mentális egészségre. A feltöltött képek mindig egy torz valóságot mutatnak, melyekkel az emberek akarva-akaratlanul is összehasonlítják a saját életüket. Ez könnyen szorongáshoz, rossz hangulathoz és depresszióhoz is vezethet. Ennek megelőzéséhez ajánlatos hosszabb szüneteket tartani Facebookon, TikTokon, illetve Instagramon is, hogy egy ideig ne lássuk ezeket a káros tartalmakat.

6. Szókratészi kérdések megfogalmazása problémák esetén

Végezetül pedig sok pszichológus azt javasolja, hogy problémák feltűnése esetén tegyünk fel magunknak szókratészi kérdéseket. Ezek új perspektívákat adnak a történtekhez, így egy jobb megvilágításba lehet helyezni minden negatívumot. Ha például valaki kudarcnak éli meg az életét egy válás miatt, akkor — a PsyBlog cikkében leírtak alapján — ezekre ajánlatos válaszokat keresnie:

  • Mindenki kudarcot vall, aki átélte a válást?
  • Tud olyan embert mondani, akire ez nem igaz?
  • Az, hogy elváltak, az Ön számára hogyan jelent kudarcot mint személyiség?

Nyitókép: Shutterstock