egy anyuka megpuszilja a kisbabája fejét

Inkább kerüljük el a babák puszilgatását, állítja egy sebész

Sajnos kevésbé ismert tény, hogy nem a legjobb ötlet a babákat puszilgatni. Egy klinikai mikrobiológus most részletesen elmagyarázta azt is, miért van ez így.


Dr. Karan Raj sebész nemrég egy videót tett közzé a TikTok-on, amelyben figyelmeztette az embereket a csecsemő csókolgatás veszélyeire, és a több ezer kommentből ítélve ez sokaknak újdonságként hatott a közösségimédia-platformon.

Tavaly év végén a The Lullaby Trust nevű brit jótékonysági szervezet közzétette egy felmérés eredményét, amelyből kiderült, hogy az új és várandós szülők 54%-a „hagyja, hogy a barátok és a családtagok megpuszilják újszülött gyermeküket, nem is tudva a súlyos fertőzés kockázatáról”.

​De miért is olyan veszélyes egy újszülöttet megpuszilni?

Az első három hónapban a csecsemők immunrendszere a felnőttekéhez képest kevesebb veleszületett, fertőzések ellen küzdő immunsejttel, például neutrofilekkel és monocitákkal rendelkezik, ami azt jelenti, hogy a felnőtteknél vagy idősebb gyermekeknél enyhe tüneteket okozó fertőzések számukra életveszélyesek lehetnek.

A herpeszvírus-fertőzés például jó példa erre. Míg felnőtteknél általában „csak" ajakherpeszt okoz, a csecsemők gyorsan súlyosan megbetegedhetnek, ha elkapják a vírust. Ha a herpesz csak a baba szemét, száját vagy bőrét érinti, a legtöbbjük vírusellenes kezelés után meggyógyul. Ha azonban a vírus szisztémássá válik, és a baba szerveit is érinti, a fertőzés sokkal súlyosabb, és akár halálos is lehet.

Minél fiatalabb a baba, annál sebezhetőbb a herpesz fertőzéssel szemben, különösen a születés utáni első négy hétben.

Az újszülöttek a fertőző baktériumokkal szemben is sérülékenyebbek, mint az idősebb gyermekek és felnőttek, és különösen fogékonyak az intracelluláris kórokozók (olyan baktériumok, amelyek képesek a gazdaszervezet sejtjeibe behatolni és azokban életben maradni), például a B csoportú streptococcusok (GBS) fertőzésére.

egy anya megpuszilja a kisgyereke fej\u00e9t

Fotó: Unsplash

Ezek a baktériumok gyakran a gazdaszervezetük gyomor-bélrendszerében és nemi szerveiben élnek anélkül, hogy betegséget okoznának. A csecsemőknél a GBS-fertőzés azonban szepszist, tüdőgyulladást, agyhártyagyulladást és vérfertőzést okozhat.

A csecsemők fogékonyabbak a felnőttekre nem ártalmas E. coli törzsek által okozott fertőzésekre is, amelyek tüdőgyulladást, agyhártyagyulladást és szepszist okoznak nekik, amelyek mindegyike súlyos kimenetelű lehet.

​Gyengédség kimutatása − biztonságosan

Egészen kicsi csecsemő szülőjeként nyugodtan kérjük meg a látogatókat, hogy kerüljék a puszilgatást vagy a gyermek megérintését. Ha a látogató törődik a csecsemő jólétével, valószínűleg meg fogja ezt érteni ezt a kérést sértődés nélkül.

Ha mégis sor kerül a csecsemő megpuszilására, van néhány dolog, amivel csökkenthetjük a fertőzésveszélyt.

  • Először is győződjünk meg róla, hogy alaposan kezet mosunk előtte, és kerüljük a csecsemő szájon vagy arcon puszilását. Helyette inkább pusziljuk meg a lábát vagy a tarkóját. Ha bármilyen aktív fertőzésünk van, inkább napoljuk el a csecsemő látogatására, különösen, ha a gyermek még egy hónaposnál fiatalabb.
  • A herpeszfertőzések különösen súlyosak a nagyon fiatal csecsemők számára, ezért azokat inkább takarjuk le.
  • Ha nem érezzük jól magunkat, viseljünk maszkot, és kerüljük az újszülött közelségét, különösen, ha légúti megbetegedésben szenvedünk.

Forrás: ScienceAlert

Nyitókép: Shutterstock