Google Chrome böngésző megnyitva a laptopon

Új trükkel próbálkoznak a csalók, hogy megszerezzék a Google-jelszavad

A hírek szerint a csalók augusztus óta használják az új trükköt a Chrome böngésző felhasználói között. A csellel a teljes képernyős nézetből visszalépést próbálják blokkolni, aminek feloldásához Google-jelszót kérnek.


Úgynevezett kioszk módot használnak a csalók a felhasználó Chrome böngészőjének zárolására, és megakadályozzák az Esc és az F11 billentyűk használatát is, amelyek lehetővé tennék, hogy a felhasználó kilépjen a teljes képernyős nézetből − írja a Haszon.

A csalás úgy néz ki, hogy a zárolást követően a böngésző megnyit egy olyan oldalt, ahol be kell írni a fiókhoz tartozó jelszót, majd a Google átirányít egy űrlapra, ahol az új jelszót kell megadni. A böngésző ezt követően menteni akarja az új jelszót – amit könnyen ellophatnak a hackerek. A módszer használatáról idén augusztus óta jöttek jelentések.

Hogyan védekezzünk?

A HVG javaslatai szerint az Esc vagy az F11 billentyűk helyett – ami segítene kilépni a teljes képernyős módból – prónáljuk ki az alábbi billentyűkombinációk valamelyikét:

  • Alt+F4,
  • Ctrl+Shift+Esc,
  • Ctrl+Alt+Delete és
  • Alt+Tab.
megnyitott Google a laptopon \u00e9s a telefonon

Fotó: Shutterstock

Ezek mindegyike segíthet megoldani a problémánkat.

Ha egyik sem használ, a bekapcsológomb hosszú megnyomásával indítsuk újra a gépet, de jelszót semmiképpen ne adjunk meg és ne is módosítsunk.

​Ezzel a telefonszámmal is vigyázz!

Nemrég írtunk arról, hogy több ezer eurónkba is kerülhet, ha valaki felvesszük az eredetileg Olaszország és a Vatikán előhívójával (+39) kezdődő hívást. A trükk lényege, hogy a csalók gyorsan megszakítják a hívást, mely utána nem fogadott hívásként jelenik meg a hívott fél telefonján. A bűnözők célja az, hogy a figyelmetlen emberek visszahívják ezeket a számokat, amelynek költségei általában extrém méreteket öltenek.

A visszahívás percdíja az egekbe szökhet, a vonal megszakítása pedig nehézségekbe ütközik. A nem fogadott hívások, illetve a beérkező SMS-ek önmagukban nem jelentenek anyagi kárt, a lényeg, hogy ne hívjuk vissza az adott számokat.

Nyitókép: Shutterstock