Meglepő, mi történik a kevesebbet internetező diákokkal
Az elmúlt években egyre több kutatás mutatta ki, hogy a fiatalok körében a közösségi médiahasználat növekedése összefügg a romló mentális egészséggel.
Az Iowai Állami Egyetem kutatói ezt a kapcsolatot tovább vizsgálták egy kéthetes kísérletben 230 főiskolai hallgatóval.
A résztvevők felét arra kérték, hogy napi 30 percre korlátozzák a közösségi médiahasználatukat, és automatikus, napi emlékeztetőket kaptak.
A Technology, Mind, and Behavior című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a résztvevők ezen csoportja a kísérlet végén a kontrollcsoporthoz képest jelentősen alacsonyabb pontszámot ért el a szorongás, a depresszió, a magányosság és a kimaradástól való félelem (FOMO) terén.
Úgy tűnt, hogy utóbbi résztvevők derűsebb életszemlélettel is rendelkeztek, magasabb pontszámot értek el a pozitív affektus tekintetében, amit a kutatók úgy írnak le, mint az olyan szavakkal leírt pozitív érzelmek megélésére való hajlamot, mint például az „izgatott” és a „büszke”.
Ella Faulhabert, a tanulmány társszerzőjét meglepte, hogy a résztvevők közérzete nem csak egy dimenzióban javult, hanem mindegyikben.
„Izgatottan tapasztaltam, hogy egy ilyen egyszerű beavatkozás, egy napi emlékeztető küldése motiválhatja az embereket, hogy változtassanak a viselkedésükön és javítsák a közösségi médiával kapcsolatos szokásaikat.”
Kiderült, hogy a közösségi média visszaszorításának pszichológiai előnyei még azokra a résztvevőkre is kiterjedtek, akik néha túllépték a 30 perces időkorlátot. A tudósok szerint nem a tökéletesség, hanem az erőfeszítések megtétele jelenti a különbséget.
Bár korábbi kutatások értékelték a közösségi médiától való korlátozás vagy tartózkodás hatásait, az ezekben a tanulmányokban ajánlott beavatkozások közül sok esetben erős felügyeletre és az alkalmazások törlésére vagy a közösségi médiahasználat blokkolására vagy korlátozására szolgáló speciális alkalmazások használatára van szükség.
„Amikor egy vélt szabadságot elveszünk, elkezdünk ellenállni”
– mondja Douglas A. Gentile, a tanulmány másik szerzője, aki hozzáteszi, hogy a közösségi média teljes kiiktatása elveheti annak néhány előnyét, például a barátokkal és a családdal való kapcsolattartást.
Azoknak, akik csökkenteni szeretnék a közösségi média használatát, a tudósok azt javasolják, hogy állítsanak be egy időzítőt, hogy lássák, mennyi időt töltenek a közösségi médiában.
„Ismerjük fel, hogy nem könnyű betartani az időkorlátot. A közösségi médiaalkalmazásokat úgy tervezték, hogy folyamatosan foglalkoztassanak”
– írják a kutatók közleményükben.
Hozzáteszik azonban, hogy ne adjuk fel, mivel a közösségi médiahasználat időbeli korlátozása valódi előnyökkel jár a mindennapi életben.
„A szorongás korában élünk. Számos mutató azt mutatja, hogy a szorongás, a depresszió, a magányosság egyre rosszabb, és emiatt tehetetlenséget érezhetünk. De vannak dolgok, amelyeket tehetünk a mentális egészségünk és jóllétünk kezelése érdekében”
– fogalmazott Dr. Gentile.
Nyitókép: Shutterstock