kiszáradt talaj naplementével

Ekkor éltük át a Föld történetének legforróbb napját

A Föld július 22-én már a második egymást követő napon élt át rekordhőmérsékletű napot – közölte az EU éghajlatvédelmi megfigyelője. A világ egyes részein eközben hőhullámok és erdőtüzek pusztítanak, arról pedig még a tudomány sem tud mindent, hogy a jövőben milyen természeti hatásokat élünk majd át.


A Copernicus Éghajlatváltozási Szolgálat (C3S) előzetes adatai szerint a napi globális átlaghőmérséklet 17,15 Celsius-fok volt július 22-én, ami a feljegyzett történelem legmelegebb napja. Ez 0,06 fokkal volt melegebb, mint az azt megelőző nap, amely már önmagában is megdöntötte az egy évvel korábban mért eddigi legmagasabb hőmérsékletet.

Pontosan ez az, amit a klímatudomány megmondott nekünk, hogy mi történik majd, ha a világ továbbra is égeti a szenet, az olajat és a gázt. Ez pedig még tovább fog melegedni, amíg nem hagyjuk abba a fosszilis tüzelőanyagok elégetését, és nem érjük el a nettó nulla kibocsátást

– hangsúlyozta Joyce Kimutai, az Imperial College London klímakutatója.

A globális felmelegedés hosszabb, erősebb és gyakoribb szélsőséges időjárási eseményeket okoz, és az idei évet is már világszerte jelentős katasztrófák jellemezték.

A történelmi hőség számos kontinensen – köztük Ázsiában, Észak-Amerikában és Európában is – éreztette hatását. Emellett azonban még az Északi-sarkvidéken túl is tüzek pusztítottak, továbbá az Antarktiszon a téli hőmérséklet jóval a szokásosnál magasabb volt, írja a Sciencealert.

Borzalmas jövőkép

2023 júniusa óta minden hónap felülmúlta a saját hőmérsékleti rekordját az előző évek azonos hónapjához képest, amire korábban még nem volt példa.

A sokat használt „példátlan” kifejezés már nem írja le a jelenleg tapasztalható szörnyű hőmérsékletet

– nyilatkozott a helyzet súlyosságáról Christiana Figueres, az ENSZ éghajlatváltozási testületének korábbi vezetője.

A szakértők szerint a most átélt időszak valószínűleg a legmelegebb, amelyet a Föld az elmúlt 100 ezer évben – a legutóbbi jégkorszak óta – átélt.

A fosszilis tüzelőanyagok elégetése az éghajlatváltozás elsődleges mozgatórugója, valamint a hőcsapdaként ható üvegházhatású gázok kibocsátása is folyamatosan növekszik, ez pedig egyelőre keresztülhúzza a hőmérséklet normalizálására tett globális erőfeszítéseket.

A Copernicus előrejelzései szerint 2024 valószínűleg megelőzi 2023-at, és ez lesz a bolygó legmelegebb éve.


Nyitókép: Shutterstock