Marie Antoinette de Lorraine Habsburg (1755-1793) francia királyné egész alakos portréja, Marie Elisabeth Louise Vigee-Lebrun festményén

Marie Antoinette bukásához köthető gyémánt nyaklánc kerül árverésre

A gyémántokkal kirakott nyakláncról úgy gondolják, hogy része volt egy olyan botrányban, amely végül Franciaország utolsó királynőjének, Marie Antoinette-nek a bukásához vezetett.


A 300 karát gyémántot tartalmazó, György-királyok korabeli (a brit történelem 1714-től kb. 1830-1837-ig tartó időszaka volt, amelyet I. György, II. György, III. és IV. György hannoveri királyokról neveztek el) darabot, amelyet egy ázsiai magángyűjtő árul november 13-án Genfben, mintegy 2 millió svájci frankra (kb. 866 millió forint) értékelik – közölte a Sotheby's, bár ennél jóval több leütési árat is elérhet.

A darab az 1780-as években „a francia királyné nyakékének ügye” néven ismert botrány középpontjában állt, amelynek során egy Jeanne de la Motte nevű, nehéz helyzetben lévő nemesasszony francia királynőnek adta ki magát, és annak nevére vásárolta meg a nyakláncot fizetés nélkül.

Az ezt követő perben a királynőt vétlennek találták, ám ez nem sokat enyhített a királynő egyre növekvő pazarlásáról szóló hírnevén, ami hozzájárult a francia forradalom kirobbanásához és Marie Antoinette lefejezéséhez.

„Valószínű vagy lehetséges, hogy e gyémántok némelyike abból a híres gyémántnyakláncból származhat, amely Marie Antoinette bukásához vezetett”

– mondta Jessica Wyndham, a Sotheby's pompás ékszerek eladásáért felelős vezetője csütörtökön a Reutersnek.

„Azt láttuk, hogy a nemes származású ékszerek óriási izgalmat tudnak generálni”

– tette hozzá, utalva egy, a francia királynőhöz tartozó gyöngy medálra, amelyet az aukciósház 2018-ban az eredeti becslés többszöröséért adott el.

Az 1776-ban készült eredeti nyakék gyémántjait később darabonként értékesítették a feketepiacon, így szinte lehetetlen nyomon követni. Egyes szakértők szerint azonban a gyémántok minősége és kora alapján a gyémántok egyeznek.

A nyaklánc, amely egy nyaksálhoz hasonlít, nyitottan vagy elöl összecsomózva is viselhető. A Sotheby's szerint az egyik korábbi tulajdonosa Anglesey brit márki volt, és egy családtagja II. Erzsébet királynő koronázása alkalmából viselte.

„Szerintem ez az egyik legizgalmasabb darab, amit hosszú ideje kaptunk, nemcsak a származása, hanem a dizájnja miatt is”

– fogalmazott Wyndham.