Irak hamarosan legalizálhatja a gyermekházasságot
Irak parlamentje módosítást nyújtott be az ország személyi jogállásról szóló törvényéhez. Ha megszavazzák a javaslatot, az katasztrofális hatással lesz az ott élő nők nemzetközi jog által garantált jogaira – többek közt már 9 éves kortól lehetővé tenné a házasságkötést.
Az új törvény felhatalmazná a helyi hitközösségek vezetőit, hogy az állami törvények helyett ők is szabályozhassák a házassági és öröklési ügyeket.
Így ahány vallási szekta, annyi jogrendszer jönne létre, mindez pedig ellehetetlenítené az ország emberi jogi fejlődését, főleg a női egyenjogúságra való törekvést.
Amennyiben az iraki parlament elfogadja ezt a törvényjavaslatot, az pusztító visszalépést jelentene az iraki nők és lányok számára, és azok számára a jogok számára, amelyek törvénybe iktatásáért keményen küzdöttek. A gyermekházasság formális legalizálása számtalan lányt fosztana meg jövőjétől és jólététől. A lányoknak az iskolában és a játszótéren van a helyük, nem pedig esküvői ruhában
– fejtette kiSarah Sanbar, a Human Rights Watch Irak-kutatója.
Az emberi jogi szervezet szerint a módosítástervezet ahelyett, hogy megpróbálná visszafordítani Irak jelentős és növekvő gyermekházassági problémáját, sokkal inkább legalizálná azt.
Fotó: Shutterstock
A módosítási tervezet a nem bejegyzett házasságokat is hitelesítené, amelyeket vallási vezetők kötöttek a közelmúltban, és mindeddig nem jegyezték be a bíróságok. A z új törvény emellett eltörölné az ilyen házasságokat kötő férfiak büntetőjogi szankcióit is.
Ezek a be nem jegyzett házasságok már most is kiskaput jelentenek a gyermekházasságok számára Irakban, ahol a gyermekházasságok aránya az elmúlt 20 évben jócskán megemelkedett
– állapította meg a Human Rights Watch 2024. márciusi jelentése.
Az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) adatai szerint Irakban a lányok 28 százalékát 18 éves kora előtt adják férjhez, illetve a be nem jegyzett házasságok 22 százalékában 14 év alatti lányok vesznek részt.
A törvényjavaslat augusztus eleji kihirdetése óta folyamatosak a tüntetések a poltikailag most is instabil közel-keleti országban.
Nyitókép: Shutterstock