
A Webb-csapat ledobott egy képet a Jupiterről, és mi nem tudjuk abbahagyni a bámulását
A James Webb űrtávcső felvételeivel nem tudnak betelni az emberek, pedig még nagyon sok látványossága van, ami még nem kapott kellő figyelmet. Sokan azt hihették, egy megbúvó galaxis oldalképe a legkülönlegesebb mind közül, viszont a Jupiterről készített fotó minden képzeletet felülmúl.
A Jupiter fotói még az űrtávcső tesztelési időszakában készültek. A szerencsés időzítésnek hála a felvételen jól látszik nem csak a bolygó egésze, hanem a gyűrűi, valamint három holdja — Europa, Thebe és Metis — is. Az egyik képen még az Europa árnyéka is megfigyelhető, ahogy a Jupiter különleges, vörös foltja felett halad el.
A képeket az űrtávcső közeli infravörös kamerája rögzítette, folytatásként pedig két különböző szűrőt alkalmaztak, melyek eltérő hullámhosszú fényt emelnek ki. A tesztelési folyamat azt a célt szolgálta, hogy a szakértők meggyőződjenek a szerkezet képességéről. Egészen pontosan azon funkció hatékonysága érdekelte őket, hogy képes-e gyorsan mozgó objektumokat követni a Naprendszeren keresztül.
umm who else saw this in the commissioning report document?? 😍😍😍😍🤯🤯🤯🤯🤯https://t.co/AzwQCf6rat pic.twitter.com/nq13fxdsAM
— Erin M. May, PhD (@_astronomay) July 12, 2022
Ehhez a munkafolyamathoz kilenc égitestet választottak ki, melyek közül a Jupiter volt a leglassabb, viszont az egyik leglátványosabb is. Az eredmények nem csak a James Webb terhelhetőségét bizonyították, hanem azt is, hogy kisebb részleteket is tud rögzíteni, például a holdakat.
„Egy fényes bolygó, valamint műholdjainak és gyűrűinek megfigyelése várhatóan kihívást jelentett a szórt fény miatt, amely befolyásolhatja az alkalmazott tudományos műszert, de a finom irányító érzékelőnek is követnie kell a vezércsillagokat a fényes bolygó közelében"
— írják a megbízási jelentésben.
A szakértők összegzése alapján a szerkezet a vártnál jobban teljesít. A jövőben az lesz a cél, hogy a segítségével alapvető áttöréseket érjen el az emberiség a galaxisok, csillagok és bolygórendszerek kialakulásának és fejlődésének megértésében.
Nyitókép: Unsplash/Planet Volumes
Forrás: ScienceAlert