Az univerzum születésének titkát kutatja a karácsonykor startoló űrteleszkóp
A többször is elhalasztott kilövést újabb fejlesztések és számolások követték. Friss információk szerint a James Webb űrteleszkóp kilövésre szenteste napján, december 24-én kerül majd sor.
A minden eddiginél nagyobb, pontosabb és erősebb teleszkópot 1989-ben kezdték el megtervezni, azóta tartanak a projekt előkészületei. Eredetileg a 2000-es évek legelejére gondolták a szerkezet beüzemelését, azonban problémák és újratervezések következtében egészen mostanáig halasztották. Amerikában építették meg, majd idén átszállították a franciaországi Kourou-ban található kilövőállomásra.
The James Webb Space Telescope has been encapsulated inside its @Ariane5 rocket fairing, and is set to launch on Dec. 24: https://go.nasa.gov/3qqyy0P\u00a0\n\n: @esa-Manuel Pedoussautpic.twitter.com/vFlbPOPAnu— NASA Webb Telescope (@NASA Webb Telescope) 1639834732
Az eszközt a néhai James Webbről nevezték el, aki az 1960-as években vezette a NASA-t. A tervek szerint a legendás Hubble-teleszkóp nyomdokaiba lép majd ez a fejlesztés. Mivel sokkal távolabbra eljut a Naptól, mint elődje, így a tudósok abban reménykednek, hogy pontosabb információkkal tud majd szolgálni az univerzum közel 14 milliárd évvel ezelőtti születéséről.
Final encapsulation operations ongoing. \nNeed a few more hours to complete them. \n\nTarget launch date is December 24 at 12:20 am UTC. \nConfirmation Saturday. \n\nGo @NASAWebb/@ESA_Webb! Go #Ariane5! Go! \n\n#WebbFliesAriane #VA256pic.twitter.com/15wvWpaD3R— St\u00e9phane Isra\u00ebl (@St\u00e9phane Isra\u00ebl) 1639784661
Nem sokkal a megerősítés előtt még a december 18-ai időpontot adtak meg céldátumnak, de bizonyos problémák miatt kisebb késedelmekkel jártak az előkészületek. Az elmúlt napokban Twitter-bejegyzésekben tették nyilvánossá a kilövés pontos időpontját és helyszínét, valamint hogy az eszköz be van zárva a Ariane-5 rakéta burkolatába.
Nyitókép: Guillermo Ferla/Unsplash
- Bambuszból készült luxusgondolát álmodott Philippe Starck - IN ›
- Már a hologramokat is meg tudjuk érinteni - IN ›
- Kisbolygót neveztek el Karikó Katalinról - IN ›
- Hamarosan felszállhat a NASA két csodarepülője - IN ›