Ebből az európai városból hamarosan 4 óra alatt érhetünk New Yorkba
A légi közlekedésben jelenleg hatalmas ugrások történnek. Nemrég a London és Sydney közötti lehetséges új közvetlen járatról hallhattunk, amely a világ leghosszabb járata lenne a maga 19 órájával, ugyanakkor a repülés gyorsabbá tételére is történtek erőfeszítések a közelmúltban.
Bemutatjuk az Overture-t, a Concorde óta az első szuperszonikus utasszállító repülőgépet, amelyet a coloradói székhelyű Boom Supersonic cég fejleszt.
Miután a múlt héten sikeresen tesztelték a kicsinyített modellt (amelyet aranyosan Baby Boomnak neveztek el), amely 1012 km/órás végsebességet ért el, a fejlesztők „mérföldkőnek” nevezték ezt a teljes méretű repülőgép kifejlesztésében.
Az Overture elméletileg a klasszikus, szubszonikus repülőgépek sebességének kétszeresével, mintegy 2082 km/órás sebességgel fog haladni, ami a New York és London közötti utazási időt három és fél órára, a London és Miami közötti utazási időt pedig alig öt órára fogja felezni.
A Boom Supersonic szerint mintegy 600 nyereséges útvonal létezik, amelyet a repülőgép bejárhatna, bár a szuperszonikus repülési szabályok miatt ezeknek víz felett kellene haladniuk. Ez azonban nem akadályozta meg a United, az American Airlines és a Japan Airlines-t abban, hogy az Overture repülőgépekre vonatkozó megállapodásokat kössenek.
És mikortól láthatjuk ezeket a gépeket az égen? Erre valószínűleg legkorábban 2030-ban kerülhet sor.
Miért állították le a Concorde repülését?
Fotó: Getty
A Concorde-üzemeltetés felfüggesztéséhez (az utolsó repülésre 2003. november 26-án került sor) több tényező is hozzájárult, többek között a magas üzemeltetési költségek, a környezetvédelmi aggályok, a zajszennyezés és a hangrobbanás (ha lakott területek közelében repült, a Concorde betörhette az ablakokat, ami tényleg nem ideális).
A legjelentősebb azonban az, hogy a kereskedelmi célú üzemeltetés soha nem állt helyre, miután 2000 júliusában lezuhant egy Concorde repülőgép. A párizsi Charles de Gaulles repülőtérről való felszállás után mindössze két perccel kigyulladt az egyik hajtóműve, és a fedélzeten tartózkodó 109 ember, valamint négy másik földi utas is életét vesztette. Ez, valamint a 9/11 utáni nemzetközi utazások csökkenése nagyban hozzájárult a repülőgép leállításához.
Mennyi idő alatt repült a Concorde New Yorkból Londonba?
A valaha volt leggyorsabb repülés London és New York között 1996. február 7-én történt, amikor a Concorde mindössze két óra, 52 perc és 59 másodperc alatt szelte át az Atlanti-óceánt. A repülőgép végsebessége a szemet gyönyörködtetően gyors, 2179 kilométer/óra volt.
A sebesség azonban nem olcsó. A Smithsonian Magazine szerint egy jegy New Yorkból Londonba a British Airways Concorde-jával 1996-ban elképesztő 12 460 dollárba (körülbelül 4,8 millió forintba) került, ami az inflációval együtt ma körülbelül 25 086 dollárnak (körülbelül 9,8 millió forintnak) felel meg.
Forrás: Time Out
Nyitókép: Shutterstock