Emberek hagyják el a repülőteret, felirat hirdeti, hogy minden járatot töröltek

Vigyázz, ezeken a reptereken lehet sztrájk a közeljövőben

Útmutató az összes sztrájkról, ami a mi utazásunkat is befolyásolhatja.


A légitársaságok és repülőterek dolgozói a munkaerőhiánnyal és a hatalmas fennakadásokkal szembesülve hosszú, stresszes munkaidővel és rossz munkakörülményekkel küzdenek. A megélhetési válságnak és a világjárvány idején végrehajtott bércsökkentések hatásának köszönhetően pedig sokan közülük mindezt alacsonyabb bérekért teszik.

Nem meglepő, hogy a repülőterek és légitársaságok dolgozói közül sokan sztrájkolnak. Olaszországtól és Belgiumtól Görögországon át Franciaországig, Európa-szerte a repülőtereken több ezer járatot késnek és töröltek a munkabeszüntetések miatt.

A sztrájkok természetesen komoly hatással lehetnek a nyaralásra, ezért érdemes időben tájékozódnunk róluk. Íme, hol és mikor lesznek sztrájkok Európában.

Pilóták sztrájkja Olaszországban

Az easyJet pilótáinak és csomagkezelőinek 24 órás olaszországi sztrájkja miatt március 24-én, hétfőn rengeteg késést jelentettek a Milánó-Malpensai nemzetközi repülőtéren.

Az easyJet, a Ryanair, a Korean Air, a Qatar Airways és a Dreamjet járatai is fennakadásokat tapasztalnak, eddig 21 járatot töröltek és hét járat késik.

Egy esetleges sztrájk során ezeken a repülőtereken nem lesz nehéz a várakozás: A világ legszebb repülőterei, ahol érdemes hosszabban elidőzni

Rep\u00fcl\u0151 az \u00e9gen

Fotó: Unsplash

Sztrájkok a belga repülőtereken

A Brussels Airlines figyelmeztetett, hogy március 31-én fennakadások lehetnek egy országos sztrájk miatt, ami hatással lehet a fővárosi repülőtér működésére. Emiatt az utasoknak azt ajánlják, hogy más időpontra ütemezzék át járataikat.

A januári sztrájkok idején a brüsszeli repülőtér csak 60 százalékos kapacitással tudott működni, a februári munkabeszüntetés idején pedig teljesen bezárt.

Mi történik, ha a légitársaság sztrájkol?

Ha sztrájk miatt késik vagy törlik a járatunkat, a légitársaság általában köteles segíteni és/vagy kártérítést nyújtani. Ez azonban gyakran az adott légitársaság feltételeitől függ – egyes légitársaságok nem fedezik a rajtuk kívül álló sztrájkokat, például a repülőtéri vagy poggyászkezelői sztrájkokat. A kártérítésünk az utasbiztosításunk mértékétől is függ. Mindkettőhöz könnyen hozzáférhetünk a légitársaság vagy a biztosító honlapján.

Ha már úgy foglaljuk le a repülőjegyünket, hogy tudjuk, hogy sztrájkra kerül sor (azaz a szakszervezet már bejelentette), úgy kivételesen nem valószínű, hogy kártérítést kapunk. Foglalás előtt mindenképpen ellenőrizzük, hogy nem csak a tervezett légitársaságnál, hanem az indulási és érkezési repülőtéren is van-e sztrájkidőpont.

(Time Out)

Nyitókép: Shutterstock