Egy szem közeli képe

A tudósok új színt fedeztek fel, amit még soha nem láttunk

Lehet, hogy most először sikerült az emberiségnek bepillantania egy olyan színvilágba, amelyet eddig egyszerűen képtelenek voltunk érzékelni. Egy kutatócsoport ugyanis létrehozott egy olyan árnyalatot, amit a szemünk természetes módon nem képes látni: egy rendkívül élénk, kékeszöld tónust, amit csak így tudtak jellemezni: „páratlanul telített”.


A Kaliforniai Egyetem és a Washingtoni Egyetem kutatói egy trükk segítségével „meghackelték” a retinát, és mesterségesen kibővítették az emberi színlátás spektrumát. Ahogy Dorothy az Óz, a csodák csodájában, úgy ők is azt remélik, hogy megnyithatják szemünket egy eddig ismeretlen, színekben gazdag világra. A kutatás eredményeit a Science Advances folyóiratban publikálták.

Miért nem látjuk ezeket a színeket?

Az emberi szem háromféle csapsejttel érzékeli a piros, zöld és kék színt. Ezek kombinációjából áll minden árnyalat, amit látunk, ezért magunkat trikromátoknak hívjuk. A háromféle csapsejt a hosszú (L), közepes (M) és rövid (S) hullámhosszúságú fényre érzékenyek. A gond az, hogy a zöldérzékelő sejtek (M csapok) mindig együtt aktiválódnak a piros és a kék érzékelőkkel, így önálló hatásukat sosem tudjuk elkülönítve érzékelni.

Az Oz nevű prototípus ezt a korlátot hidalja át azzal, hogy lézerrel közvetlenül az M csapsejtekre céloz. Egy különleges zöld lézerfényt használnak, amit precízen egyes csapsejtekre irányítanak, így olyan színélmény jön létre, amit az agy nem ismer, mivel ilyen hatást a természetes fény nem képes kiváltani.

A kutatók három önkéntes részvételével tesztelték az eljárást. A alanyokat arra kérték, hogy nézzenek egy szürkés háttérre, miközben a lézer egy-egy meghatározott ponton aktiválta a szemüket. Az így tapasztalt szín számukra teljesen ismeretlen volt, és amikor megpróbálták kikeverni ezt a látványt a megszokott piros-zöld-kék színekből, nem jártak sikerrel, csak jelentős mennyiségű fehér fény hozzáadásával tudták megközelíteni. Az új árnyalatot a kutatók „olo”-nak nevezték el.

l\u00e9zer megy egy szembe

Fotó: Shutterstock

Később még különösebb dolgokat tapasztaltak. Amikor egy mozgó pontra figyeltek és közben csak bizonyos csapsejteket céloztak meg, olyan hatások jelentek meg, mint forgó pontok egy olo színű háttéren, vagy fénylő vörös vonalak, amiket eddig soha senki nem látott.

Figyelmedbe ajánljuk! Úgy tűnik, a tudósok megoldották a világegyetem egyik legnagyobb rejtélyét

Mint minden prototípus esetében, itt is vannak korlátok. Az Oz-módszerrel érzékelt színek a látómező szélén, a fókuszált ponton kívül jelentek meg. Ennek oka, hogy a perifériás csapsejtek ritkábban helyezkednek el, ezért könnyebb őket célba venni. Ezek a sejtek viszont gyengébb felbontással működnek, így kevésbé tiszta képet adnak.

A kutatók szerint ez az Oz-prototípus nemcsak új színek felfedezését teszi lehetővé, de akár a látáskutatás új korszakát is elhozhatja. Ha ugyanis képesek vagyunk külön-külön aktiválni az egyes csapsejteket, azzal talán a színvakságot is kezelhetjük a jövőben sőt, akár teljesen új vizuális élményeket is létrehozhatunk.

(ScienceAlert)

Borítókép: Unsplash