Úgy tűnik, a tudósok megoldották a világegyetem egyik legnagyobb rejtélyét
A sötét energia nem létezik, állítják most egyes tudósok − ez pedig segíthet megszabadulni az univerzum egyik legnagyobb rejtélyétől.
A tudósok egy évszázadon át úgy gondolták, hogy a világegyetem minden irányban tágul, és ahhoz, hogy ez a feltételezés működjön, a csillagászok a sötét energia fogalmát használták.
A sötét energia közvetlenül nem látható, és soha nem is bizonyították. A tudósok azonban azt sugallták, hogy léteznie kell, mert látszólag hatással van az univerzumra, és mert szükség van rá, hogy segítsen megoldani néhány alapvető problémát a kozmosz megértésében.
Most azonban a Canterbury Egyetem kutatói azt állítják, hogy a világegyetem valójában nem minden irányban egyformán tágul. Ehelyett „lomhább” módon, változatosabb irányokban növekszik. Ez a feltételezés viszont eltörölheti a sötét energia szükségességét, és a kozmikus tágulás egy másik modelljét támasztja alá, amely azt sugallja, hogy a fény megnyúlásában megfigyelhető szokatlan eredmények nem az univerzum tágulásának, hanem az idő és a távolság gondolkodásmódjának az eredményei.
A tudósok szerint ugyanis a zavart az okozhatja, hogy a gravitáció lassítja az időt. Az órák gyorsabban ketyegnének az üres térben, mint például egy forgalmas galaxisban. Így a Tejútrendszerben egy óra körülbelül 35 százalékkal lassabban ketyegne, mint például egy nagy kozmikus hangban. Ezek az üres terek több milliárd évet látnának, ami a mi galaxisunkban nem lenne jelen − és így több idejük lenne növekedni és uralni a világegyetemet.
Fotó: Shutterstock
Eredményeink azt mutatják, hogy nincs szükségünk sötét energiára ahhoz, hogy megmagyarázzuk, miért tűnik úgy, hogy az Univerzum gyorsuló ütemben tágul
− mondta a tanulmányt vezető David Wiltshire, az új-zélandi Christchurch-i Canterbury Egyetem munkatársa.
Szerinte a sötét energia a tágulás kinetikus energiájában bekövetkező változások téves azonosítása, amely nem egyenletes egy olyan göröngyös Univerzumban, mint amilyenben mi valójában élünk. A kutatás meggyőző bizonyítékot szolgáltat, amely megoldhat néhány kulcsfontosságú kérdést a táguló kozmoszunk furcsaságai körül.
Az új adatokkal az évtized végére megoldódhat az Univerzum legnagyobb rejtélye
− tette hozzá Wiltshire.
A kutatás eredményei a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society Letters-ben jelentek meg a Supernovae evidence for foundational change to cosmological models (Szupernóvák bizonyítékai a kozmológiai modellek alapvető változására) című tanulmányban.
Forrás: The Independent
Nyitókép: Shutterstock
- Óriási exobolygót fedeztek fel, mely a valaha talált legnagyobb szuperföld lehet ›
- A Föld sűrűségénél egy szokatlanul nagyobb gázóriás-exobolygót fedeztek fel ›
- Sci-fiből valóság: csillagkapuk kerültek Litvániába és Lengyelországba ›
- Egy szörnyeteg fekete lyukat fedeztek fel a közelben — ezt teszi épp ›
- Elképesztő felfedezés: a világegyetemünk kétszer olyan régi lehet, mint gondoltuk ›