Szőlő szemek egy tálban

Mi volt ez az új, 12 szőlős őrület szilveszterkor?

Mi is pontosan a 12 szőlőszemes szilveszteri hagyomány, amitől a mostani ünnep hangos volt a TikTok-on? Most elmondjuk!


Valójában egy több száz éves spanyol rituáléról van szó, amely a latin-amerikai kultúrákban is népszerű. Az újévi szokás, miszerint minden gongra elfogyasztunk egy-egy szőlőszemet, mielőtt az óra éjfélt üt, afféle vírusos mozgalommá vált az interneten.

A TikTok használói esküsznek arra, hogy a szilveszteri szőlőevés a titka annak, hogy az előttünk álló évben megtaláljuk a szerelmet - és az elképzelés számtalan videót indított el, amelyekben a tavalyi szilveszter óta tartó románcokat mutatják be.

@raab.angie

♥️ one of the best suprises this year

♬ we broke up lol - gatchi

De miért esznek az emberek szilveszterkor 12 szem szőlőt?

A hagyomány több száz évesnek tekinthető, és a spanyol kultúrákból származik. Az „uvas de la suerte” (vagy „szerencseszőlő”) néven ismert szokás, hogy a spanyolok - és Latin-Amerika és a Karib-térség egyes részein élők is – a szilveszter éjfél előtti 12 óraütés mindegyikénél esznek egy-egy szőlőt, hogy ezzel köszöntsék az új évet és szerencsések legyenek.

Sokan nagy ünnepség keretében eszik meg a szőlőszemeket a spanyol plázákban, vagy nézik a televízióban a közvetítést, és minden egyes szőlőszemet az óraütésekkel együtt esznek meg és mindegyikhez kívánnak valamit.

A TikTok-felhasználók azt állítják, hogy a „szőlőelmélet” romantikát és szerelmet hoz azoknak, akik ezt csinálják.

Az asztal alatt kell megenni a szőlőszemeket?

A TikTok-on a hagyomány számos változatát láthattuk már, egyesek szerint az asztal alatt kell elfogyasztani a szőlőszemeket - mások szerint pedig piros alsóneműt kell viselni a szertartás közben (ez egy másik spanyol hagyomány, amely szerencsét hoz). A legtöbben azonban egyetértenek abban, hogy ez nem kötelező, és a szőlő a hagyomány alapvető része.

Milyen szőlőt kell fogyasztani?

A legtöbbek szerint teljesen mindegy, hogy szilveszterkor milyen színű vagy típusú szőlőt fogyasztunk, nincs különbség. Spanyolországban azonban gyakran a zöld szőlőt választják, mivel az édesebb.

Nyitókép: Unsplash

(Glamour)