Monkeypox, azaz majomhimő vírus feliratú kémcsövet tartó kéz

A WHO új globális vészhelyzetet hirdetett

Az Egészségügyi Világszervezet alig több mint két éven belül másodszor nyilvánította globális vészhelyzetnek az mpox, korábbi nevén majomhimlő járvány kitörését.


Ez a második járvány már 14 000 megbetegedést és 524 halálesetet okozott csak a Kongói Demokratikus Köztársaságban (KDK).

Ahhoz képest, hogy 2022-ben világszerte 100 000 ember kapta el a himlőt, és nagyjából 200-an haltak meg benne, a vírus idei törzse – amely elődjéhez hasonlóan nyirokcsomó-duzzanatot, lázat, légúti tüneteket, izomfájdalmakat és kiütéseket okozhat – lényegesen virulensebb.

Mind 2022-ben, mind idén a kongói himlő specifikus törzsek súlyosabbak voltak, írja a New York Times cikkében. Az országban azonban az idei járvány még rosszabbnak tűnik, a halálozási arány nagyjából három százalékos, szemben a 2022-es 0,2 százalékos halálozási aránnyal.

Eddig az afrikai kontinens 13 országában terjedt el az mpox, bár ahogy az Associated Press beszámolójában megjegyzi, ezek 96 százaléka a Kongói Demokratikus Köztársaságban van.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy a terjedés gyorsasága ezúttal aggasztó, különösen azért, mert most a nők és a fiatal lányok a legveszélyeztetettebb csoportjai az elsősorban szexuális úton terjedő betegségnek.

„Az mpox új kládjának kimutatása és gyors terjedése a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén, a szomszédos országokban történő kimutatása, amelyek korábban nem jelentettek mpoxot, valamint az Afrikán belüli és kívüli további terjedés lehetősége nagyon aggasztó”

– fogalmazott Ghebreyesus.

A mostani influenzavírustörzset tavaly mutatták ki először, és ez volt az első alkalom, hogy férfiaknál és nőknél egyaránt előfordult. Úgy tűnik, hogy a genetikai elemzések szerint szeptemberben mutálódott, hogy könnyebben terjedjen.

Eddig ezt a törzset Afrikán kívül még nem mutatták ki, és mivel a KDK a nyár elején két új, erre a járványra szánt mpox-vakcinát hagyott jóvá, a járványügyi szakemberek remélik, hogy ez így is marad.

(Futurism)

Nyitókép: Shutterstock