Megcáfoljuk a 10 legnépszerűbb, egészséggel kapcsolatos mítoszt
Igyunk napi nyolc pohár vizet
Nem szükséges számolni a poharakat. A szakértők szerint épp elég, ha akkor iszunk, amikor szomjasak vagyunk, a szervezetünk tudja, mi a dolga. Támogassuk ezt vízben gazdag ételekkel (leves, gyümölcs), és kortyolgassunk néha teát. Akkor kell jobban odafigyelnünk csak, ha sötét sárga a vizeletünk, sokat mozgunk vagy forró az időjárás.
A tojás rosszat tesz a szívünknek
bread with sunny side-up egg served on white ceramic platePhoto by Ben Kolde on UnsplashAz omlettrajongók örülhetnek, ugyanis attól még, ha megeszünk két tojást egy nap, semmivel nem nő a szívproblémák esélye egyébként egészséges embereknél. Igen, a tojássárgája viszonylag sok koleszterint tartalmaz, de a fehérje némileg kiegyensúlyozza ezt. Ráadásul rengeteg hasznos anyag is van a tojásban, mint az omega-3 zsírsav, ami pedig kifejezetten jót tesz a szívünknek.
A dezodorok mellrákot okoznak
Széles körben elterjedt információ, hogy az izzadásgátlóban lévő anyagok beszivárognak a bőrünkön keresztül, és a közelben lévő mellszövetekben rákot okozhatnak. Az amerikai National Cancer Institute szerint azonban ezen nem kell hinnünk ennek az egészségügyi mítosznak, nincs tudományos bizonyíték arra, hogy ezek a termékek rákot okoznának.
A hidegben megfázunk
Fotó: Spencer Backman/Unsplash
Ez a mondás a nagyanyáinktól ered, ám önmagában az, hogy a hideg levegőn vagyunk, még nem tesz bennünket beteggé. Ha rendben van az immunrendszerünk, semmilyen problémát nem okozhat nekünk az alacsony hőmérséklet, sőt, egyes kutatások szerint épp még erősíti is a szervezetünket. A betegségek zárt helyiségekben terjednek jobban, ahol nem jár a levegő, ezért érdemes sokszor szellőztetni.
Minden nap kell multivitamint szednünk
A reklámok elhitették velünk, hogy reggelente bedobunk egyetlen tablettát, és meg is van oldva a vitaminbevételünk. Ha azonban igazán egészségesen étkezünk, és odafigyelünk minden tápanyagcsoportra, akkor erre nincs szükségünk. Vannak persze bizonyos hiányállapotok, amikor szükségünk van egy kis pluszra, és a várandós anyáknak is muszáj a kiegészítés, de alapesetben, ha az orvosunk nem mond mást, nem muszáj a multivitamin az egészségünkhöz.
Reggelizzünk, ha fogyni akarunk
Vannak esetek, amikor ez igaz, ha hajlamosak vagyunk a kihagyott reggeli után össze-vissza eszegetni, akkor tényleg érdemes valami egészségeset bedobni reggelire. Sokan azonban nem nagy rajongói a kora reggeli evésnek, és már azt is tudjuk, hogy ettől még nem csökken az esélyük a fogyásra. A Cornell University kutatása szerint a legtöbb nem reggeliző később sem evett többet ebédre és vacsorára, mint a reggeliző társaik, viszont így összességében kevesebb kalóriát fogyasztottak.
A zöld orrváladék fertőzésre utal
Ez is igazi klasszikus, amit még sok orvos a mai napig vall: ideje valami antibiotikumot szednünk, ha az orrváladékunk zöldre vagy sárgára vált. Ez azonban sajnos nem ilyen egyszerű: arcüreggyulladáskor is produkálhatunk átlátszó orrfolyást, míg egy sima náthánál is zöldre változhat az orrunkból jövő váladék. A felesleges antibiotikum-használatnak pedig sok hátulütője akad.
A cukor hiperaktívvá teszi a gyerekeket
Az biztos, hogy a cukor nem tesz jót a gyerekeknek, de nem ettől lesznek hiperaktívak. Időközben bizonyították, hogy a cukorfogyasztás önmagában nem okoz koncentrációs problémákat, és nem viselkednek rosszabbul a gyerekek egy kis csoki után. Ez inkább önbeteljesítő jóslat: mivel azt várjuk, hogy "megőrülnek" a gyerekek a cukorlöket után, így is értelmezzük a viselkedésüket.
A vécéülőkéről elkaphatunk mindenféle betegséget
Gusztus kérdése, de legtöbben nem szeretünk ráülni idegen vécékre, többnyire azért, mert félünk, hogy valamilyen bacik vagy vírusok "átmásznak" ránk onnan. A szakértők szerint azonban vannak ennél sokkal szennyezettebb helyek a nyilvános vécékben: a padlón és a kilincseken sokkal nagyobb arányban találhatunk vírusokat, pl. E. Coli és norovírus a leggyakoribb, melyek elég kellemetlen gyomorproblémákat tudnak okozni, ha elkapjuk őket.
Az ízületek ropogtatása artritiszt okoz
Bár a ropogó ízületek hangja sok mindenkit zavarhat, a szervezetünkben azonban semmi problémát nem okoz. Ilyenkor ugyanis nem a csontok vagy az ízületek ütődnek egymáshoz, hanem a köztük képződő gázbuborékok pukkannak ki. A kutatások szerint ennek semmi köze az artritisz kialakulásához, nem ártunk vele magunknak.
Nyitókép: Shutterstock
- 11 népszerű tény és mítosz a koffeinről - IN ›
- Ez a rosthiány 6 nehezen ézrevehető jele - IN ›
- Nem az a legjobb módja a hidratálásnak, ha egész nap vizet iszunk ... ›
- Ezek jelzik a középkorú nők egészségének későbbi romlását - IN ›
- Ez az egészséges öregedés négy titka a tudomány szerint - IN ›
- A vitamin, amire a nőknek a legnagyobb szükségük van - IN ›