Különböző ételek egymás mellett egy asztalon

6 egészséges étel, amely fokozza az anyagcserét

Az elfogyasztott ételek közvetlenül befolyásolják a közérzetünket. Ez az anyagcserénkre vezethető vissza, amely a szervezetben lejátszódó összes kémiai reakcióra utal. Ezek a reakciók, amelyek a sejtjeinkben zajlanak, az energiatermeléshez szükségesek. Bár az egészséges anyagcsere gyakran a testsúly szempontjából kerül szóba, kritikus fontosságú a jóllét és végső soron a hosszú élet szempontjából.


Egészséges anyagcseréről akkor beszélünk, ha valaki képes megemészteni az ételt és felszívni a tápanyagokat anélkül, hogy olyan problémákat tapasztalna, mint a gyulladás vagy a magas vérnyomás, ami létfontosságú az anyagcsere-betegségek, például a 2-es típusú cukorbetegség, a sztrók és a szívbetegségek megelőzéséhez.

Számos tényező befolyásolja az anyagcsere egészségét. Ezek közé tartozik a családi előzmények és a genetika, amelyek ellen nem tehetünk semmit. De más szempontok – beleértve az életmódot és a környezeti tényezőket – módosíthatók, így befolyásolhatjuk anyagcsere-egészségünket, és hosszú távon távol tarthatjuk az egészségügyi problémákat. Ebbe feltétlenül beletartozik a táplálkozásunk is. Az, hogy mit eszünk, vezető szerepet játszik az anyagcsere-egészségben. Rengeteg egészséges, jótékony hatású étel létezik, amelyek fokozzák az anyagcserét, és olyan lehetőségek is, amelyek túlzott fogyasztásuk esetén károsak lehetnek az anyagcserére.

Ha az anyagcsere optimalizálása érdekében szeretnénk étkezni, a növényi élelmiszerek előtérbe helyezése az egyik legjobb dolog, amit tehetünk. Az alábbiakban néhány olyan élelmiszert mutatunk, amelyek fokozzák az anyagcserét.

1. Sötét leveles zöldségek

Elengedhetetlenek az egészséges anyagcsere fenntartásához. Ez a magas magnézium- és vastartalmuknak köszönhető, amely két nagyon fontos ásványi anyag. A magnézium nélkülözhetetlen a szervezetben zajló [minden] energiatermelő kémiai reakcióhoz. Másrészt a vas segít az oxigén eljuttatásában az összes sejthez.

A sejtek ezt az oxigént használják fel az energiatermeléshez és a különböző szervek, köztük az agy és a szív működésének támogatásához. Ahhoz, hogy a legtöbbet hozzuk ki a zöld levelekből, párosítsuk őket C-vitaminban gazdag ételekkel, például paradicsommal, citrommal vagy burgonyával, ami segít optimalizálni a vas felszívódását.

2. Gyümölcsök

A gyümölcsök az anyagcsere-egészség szempontjából az egyik legjobb élelmiszerek közé tartoznak, mert tele vannak antioxidánsokkal, a szabad gyököket semlegesítő jótékony molekulákkal. Az antioxidánsokban gazdag étrend kulcsfontosságú, mert a szabad gyökök olyan káros vegyületek, amelyek – ha nagy mennyiségben vannak jelen – oxidatív stresszt okoznak, növelik a krónikus betegségek kockázatát, és megrövidítik az általános élettartamot.

Bizonyos gyümölcsök, például a narancs, a grapefruit, a kivi, az eper, az ananász, a mangó, a guava és a papaya gazdagok az erős antioxidáns C-vitaminban. Ahogy fentebb már említettük, a C-vitamin segíti a vas felszívódását, amely fontos az egészséges anyagcseréhez.

3. Tea

Akár a matchát, akár az earl grey-t, akár a fűszeres chai-t kedveljük, a tea fogyasztása kiváló módja annak, hogy segítsük az anyagcserénket. A teák antioxidánsokat, úgynevezett katekineket tartalmaznak. A katekinek az oxidatív stressz és a sejtkárosodás megfékezése mellett szerinte segítenek szabályozni a vérnyomást, fokozzák az anyagcserét és lebontják a zsírokat. Emellett a sok teában található koffein fokozza az energiát, lehetővé téve, hogy több kalóriát égessünk el a nap folyamán. Különösen a zöld tea nagyszerű anyagcsere-fokozó lehetőség.

4. Chili paprika

Ha szeretjük a fűszereket, az anyagcserénknek szerencséje van. A chili paprika, amelyet széles körben használnak a receptek fűszerezésére, egy kapszaicin nevű vegyületet tartalmaz, amely a tüzes ízüket adja, és elég jót tesz számunkra is. Egy 2019-es tanulmány szerint a kapszaicin jótékony hatással van a szívműködésre és az általános gyulladásra. Sőt, ugyanez a tanulmány megállapította, hogy a chili paprika legalább heti négyszeri fogyasztása segíthet megvédeni a betegségektől és a szívvel kapcsolatos halálozástól.

5. Magas rosttartalmú élelmiszerek

Az anyagcserét serkentő gyümölcsöket már említettük, de a zöldség-, bab- és diófélék családjába tartozó egyéb magas rosttartalmú tippek is hasznosak. At általános rostbevitel növelése erősítheti az anyagcsere egészségét. Az olyan magas rosttartalmú ételeknek, mint a brokkoli, az alma és a diófélék, hosszabb ideig tart a rágása, elfogyasztása és hosszabb ideig tartanak jóllakottan. Ez segít megelőzni a túlevést, ami megterhelheti a rendszert, gyulladást okozhat, és megnehezítheti az egészséges testsúly fenntartását.

Hasonlóképpen a rostok emésztése is hosszú időt vesz igénybe, ami azt jelenti, hogy a szervezetnek keményebben kell dolgoznia, hogy lebontsa őket. De ez még nem minden: A rostok a gyulladás, a koleszterinszint, a vércukorszint és a bélrendszer egészségének kezeléséhez is elengedhetetlenek, mindezek pedig támogathatják az anyagcserét.

6. Víz

Mint kiderült, nincs szükségünk drága, speciális italokra vagy élelmiszeripari cikkekre ahhoz, hogy beindítsuk az anyagcserénket. Az elegendő vízfogyasztás csodákra képes, méghozzá jó okkal. A test 60 százalékban vízből áll, amely számtalan funkcióhoz elengedhetetlen, többek között az oxigén sejtekhez való eljuttatásához, a salakanyagok eltávolításához, a testhőmérséklet szabályozásához és még sok máshoz.

A szervezetnek tehát minden nap szüksége van a megfelelő folyadékbevitelre az optimális működéshez és az egészséges anyagcsere elősegítéséhez. Törekedjünk napi másfél-két liter víz elfogyasztására, a forró, nyári napokon pedig valamivel többre is.

Az anyagcserét lassító élelmiszerek

Bár minden ételnek megvan a maga helye a kiegyensúlyozott étrendben, egyes ételek túlzott fogyasztás esetén lelassíthatják az anyagcserét. Ide tartoznak az ultrafeldolgozott élelmiszerek, amelyek tele vannak cukorral és rossz zsírokkal (gondoljunk csak a telített és transzzsírokra). Ezek az ételek nem csak, hogy jellemzően kevés tápértékkel bírnak, de hajlamosak vércukorszint-emelkedést és nem kívánt zsírfelhalmozódást okozni, ami káros hatással lehet az anyagcserére.

Az anyagcserét lelassítani hajlamos élelmiszerek:

  • Chipsek és rágcsálnivalók
  • Sütik és desszertek
  • Finomított gabonafélék, mint a fehér kenyér és a fehér tésztafélék
  • Cukorral édesített italok, mint az üdítők és a gyümölcslevek
  • Sült és zsíros ételek

(RealSimple)

Nyitókép: Unsplash