Már megfoganása előtt hatással lehet a szülő alkoholfogyasztása gyerekére
Bár a kutatók már régóta felismerték, hogy az apa alkoholfogyasztása negatívan hat a gyermekei mentális egészségére és szociális fejlődésére, nem volt világos, hogy az apai alkoholfogyasztásnak van-e tartós biológiai hatása az utódok fizikai egészségére.
Magzati alkohol spektrum zavarok
Michael Golding, a Texas A&M Egyetem élettan professzor laboratóriumának nemrég közzétett kutatásai azt mutatják, hogy a mindkét szülő által elkövetett krónikus alkoholfogyasztás tartós hatással van a következő generációra, mivel az utódok gyorsabban öregszenek és fogékonyabbak lesznek a betegségekre.
A National Institutes of Health (Nemzeti Egészségügyi Intézet, NIH) szerint az Egyesült Államokban a felnőttek közel 11%-a szenved alkohol okozta káros használatban (abúzus). Az erős alkoholfogyasztás számos egészségügyi problémát okoz, többek között májbetegséget, szívproblémákat, a kognitív funkciók csökkenését és a gyorsabb öregedést.
A szülők ezeket az egészségügyi problémákat továbbadhatják gyermekeiknek. A magzati alkohol spektrumzavarok az alkohollal kapcsolatos fizikai, fejlődési és viselkedési hiányosságok széles skálájára utalnak, amelyek 20 amerikai iskolás gyermek közül egyet érintenek.
A magzati alkohol spektrumzavarral küzdő gyermekeknél a felnőttkori betegségek, köztük a 2-es típusú cukorbetegség és a szívbetegség korai kialakulása figyelhető meg. A szív- és érrendszeri betegségek először serdülőkorban jelennek meg az ilyen rendellenességekben szenvedőknél, míg a lakosság többi részét jellemzően a 40-es és 50-es éveikben érinti a betegség.
Úgy tűnik, hogy a magzati alkoholspektrum-zavarban szenvedő gyermekek is nagyobb valószínűséggel kerülnek kórházba, és 40%-kal rövidebb az élettartamuk, mint az ilyen állapotoktól mentes gyermekeknek.
Nem világos azonban, hogy ezek az egészségügyi problémák az életkörülmények miatt alakulnak-e ki – a magzati alkoholspektrum-zavarokkal küzdő embereknél magas a pszichiátriai rendellenességek aránya, ami stresszt okoz, ami fogékonyabbá teszi őket az öregedésre és a betegségekre –, vagy a szüleik szerhasználata közvetlenül okoz tartós negatív hatásokat az egészségükre, vagyis a szülők fogantatás előtti alkoholfogyasztása közvetlenül befolyásolhatja az utódok fizikai egészségét és élettartamát.
Tanulmányunkban kollégáimmal egy egérmodellt használtunk arra, hogy felmérjük, milyen hatással van az anya, az apa vagy mindkét szülő alkoholfogyasztása a fogantatás idején az utódok öregedésére és krónikus betegségeire. Az egerek választották ki, hogy mikor és mennyi alkoholt isznak.
Azt találtuk, hogy az apai és az anyai alkoholfogyasztás egyaránt káros változásokat okoz az utódok mitokondriumaiban. A mitokondriumok - amelyeket gyakran a sejt akkumulátorának neveznek - az öregedés és az egészség számos aspektusát szabályozzák. A mobiltelefon akkumulátorához hasonlóan a mitokondriumok idővel elhasználódnak, és a sejtek elveszítik a károsodások javítására és az anyagcsere szabályozására való képességüket.
Tanulmányukban Golding és kollégái egy egérmodellt használtak annak felmérésére, milyen hatással van az anya, az apa vagy mindkét szülő alkoholfogyasztása a fogantatás idején az utódok öregedésére és krónikus betegségeire. A kísérlet során az egerek választották ki, hogy mikor és mennyi alkoholt isznak.
A kutatók azt találták, hogy az apai és az anyai alkoholfogyasztás egyaránt káros változásokat okoz az utódok mitokondriumaiban. Utóbbi, melyet gyakran a sejt akkumulátorának neveznek, az öregedés és az egészség számos aspektusát szabályozza. A mobiltelefon akkumulátorához hasonlóan a mitokondriumok idővel elhasználódnak, és a sejtek elveszítik a károsodások javítására és az anyagcsere szabályozására való képességüket.
Fotó: Unsplash
Az egereken végzett kísérletek azt mutatták, hogy az apa alkoholfogyasztása a mitokondriumok működésében olyan hibát okoz, amely először a magzati fejlődés során jelentkezik és felnőtt korban is fennmarad, az utódok gyorsabb öregedését okozva ezzel.
Az apa alkoholfogyasztása például kétszeres növekedést okozott az életkorral összefüggő májbetegségekben, ami arra utal, hogy a szülői alkoholfogyasztásnak – különösen az apáé – jelentős hatása lehet az öregedésre és az életkorral összefüggő betegségekre.
Golding-ék azt találták, hogy ha mindkét szülő ivott, az utódokra gyakorolt hatás rosszabb volt, mint ha csak az egyik szülő fogyasztott alkoholt. Például háromszoros növekedést figyeltek meg az életkorral összefüggő májhegesedésben, amikor mindkét szülő alkoholt fogyasztott.
A magzati alkoholszindróma kezelése
A magzati alkoholszindrómában szenvedő emberek egész életen át tartó kihívásokkal szembesülnek, többek között a szem-kéz koordinációs problémákkal, valamint a memória és a figyelem nehézségeivel.
A magzati alkohol spektrumzavarral küzdő gyermekek korai oktatási beavatkozásai – például a nyomtatott helyett vizuális és auditív anyagok használata – további struktúrát biztosíthatnak a tanulás megkönnyítése érdekében.
Bár Golding és munkatársai vizsgálták a krónikus alkoholterhelést, nem tudják, hogy a mérsékelt alkoholfogyasztás is okoz-e mitokondriális problémákat, ahogy azt sem, hogy ugyanezek a hatások jelentkeznek-e azoknál az embereknél, akiknél nem diagnosztizáltak magzati alkoholspektrum-zavarokat, de akiknek a szülei sokat ittak.
Az, hogy az apai alkoholfogyasztás befolyásolja-e az emberi embrionális fejlődést, még mindig nem világos, bár az újonnan megjelenő tanulmányok erre utaló eredményeket kezdenek mutatni. Golding-ék szerint a következő lépés annak feltárása, hogy a mitokondriális egészségre összpontosító beavatkozások – például a testmozgás és a speciális étrend –javíthatják-e a magzati alkoholspektrum-zavarban szenvedők egészségi állapotát.
Nyitókép: Shutterstock