Többet ártasz az ilyen hőmérsékletű vizes arcmosással, mintha nem mosnád egyáltalán
Sokan forró vízzel mossuk meg az arcunkat, hogy kinyissuk és kitisztítsuk a pórusainkat, és hideg vízzel zárjuk le őket. Arról nem is beszélve, hogy a forró víz egyszerűen pihentető érzés a bőrön, különösen a zuhany alatt. De vajon nem árt-e többet a bőrünknek, ha extrém hőmérsékletnek tesszük ki, mint használ?
A pórusok valójában nem nyílnak vagy záródnak
A közhiedelemmel ellentétben a pórusok nem nyílnak és záródnak, mint az ablakok, amikor hideg vagy meleg víznek vannak kitéve.
„Az igazság az, hogy a pórusoknak nincsenek izmaik, így fizikailag nem tudnak kinyílni vagy bezáródni a hőmérséklet hatására. A forró víz átmenetileg fellazíthatja a bőrön lévő olajokat és szennyeződéseket, így a pórusok tisztábbnak tűnnek, de valójában nem változtatja meg a méretüket. Másrészt a hideg víz átmenetileg összeszűkítheti az ereket, így a bőr feszesebbnek tűnik, de a pórusokat ez sem zsugorítja”
– magyarázza Dr. Hannah Kopelman bőrgyógyász.
Bár a pórusok méretét leginkább a genetika határozza meg, van néhány más tényező is, ami miatt azok feltűnőbbnek tűnhetnek.
„Egyes egyéneknél a faggyúmirigyek alaphelyzetben nagyobbak. Más egyéneknél a faggyúmirigyek mérete az életkor előrehaladtával nő. A hormonok is befolyásolhatják a faggyúmirigyek aktivitását. Az életkor és a bőr napozás okozta károsodása a bőr rugalmasságának csökkenéséhez vezethet, ami hatással lehet a bőr struktúráira. Mindezen esetekben a pórusok szembetűnőbbnek tűnhetnek”
– mondja Dr. Sara Hogan bőrgyógyász, a Cosmedica Dermatológia alapítója.
Mi az ideális hőmérséklet az arclemosáshoz?
A forró vízzel történő tisztítás megnyugtató lehet, de eltávolíthatja a természetes olajokat. Mivel ezek az olajok segítenek megkötni a nedvességet és hidratáltan tartani a bőrt, a forró víz hatására a bőr kevésbé képes megtartani a nedvességet, így érzékenyebbé válik, és hajlamosabb lesz a szárazságra, bőrpírra és irritációra. Idővel pedig súlyosbíthatja az olyan állapotokat, mint az ekcéma vagy a rosacea, és hozzájárulhat a korai öregedéshez a kollagén és az elasztin károsításával.
Ez nem jelenti azt, hogy a hideg víz jobb az arcmosásra is. Bőrünk számára felesleges stresszt okoz a hideg vagy meleg hőmérsékletnek való kitettség. Arcunk túl hideg vízzel való megmosása frissítő érzést nyújthat és átmenetileg csökkentheti a puffadtságot, de nem biztos, hogy olyan hatékonyan tisztít, vagy nem teszi lehetővé, hogy a bőrápoló termékek jól felszívódjanak. Idővel ez eltömődött pórusokhoz és kevésbé hatékony bőrápoláshoz vezethet.
A bőr optimális egészsége és a tisztítószer maximális kihasználása érdekében a bőrgyógyászok egyetértenek abban, hogy a langyos meleg víz a legjobb megoldás. Ez ideális a tisztításhoz, mivel hatékonyan távolítja el a szennyeződéseket, az olajat és a sminket, miközben megőrzi a bőr természetes olajait, így a bőrápoló termékek jobban felszívódnak.
Az arc hideg vízzel történő mosása számos előnnyel jár – segíthet megnyugtatni a gyulladt vagy irritált bőrt, így jó választás olyan állapotok esetén, mint a rosacea, vagy bizonyos bőrgyógyászati beavatkozások után. A reggeli puffadtságot is csökkentheti az erek összehúzódása révén, így a bőr felfrissültnek tűnik.
Mivel azonban a hideg víz nem olyan hatékony az olajok eltávolításában és a bőr alapos tisztításában, érdemes a tisztítást langyos vízzel kezdeni, és ha jól esik, egy kis hideg vízzel befejezni a bőr élénkítése érdekében.
(HuffPost)
Nyitókép: Shutterstock