Vidám nők havas tájban

Ezek az élmények teszik a legboldogabbá az embereket

A boldogság fokozódása az újdonság és a jutalom szempontjából kritikus régiók fokozott agyi aktivitásában mutatkozik meg.

A kutatások szerint az új és változatos élmények teszik az embereket a legboldogabbá.

A New Yorkban és Miamiban élő emberek, akiket hónapokon keresztül követtek nyomon, több pozitív érzelmet éreztek, amikor több időt töltöttek olyan helyeken, amelyek újak voltak számukra.

Úgy tűnik, hogy még a viszonylag kis változtatások – például egy séta a háztömb körül vagy egy másik útvonalon menni a boltba – is jótékony hatásúak lehetnek.

Dr. Catherine Hartley, a tanulmány társszerzője elmondta, eredményeik arra utalnak, hogy az emberek boldogabbnak érzik magukat, ha változatosabb a napi rutinjuk – amikor újszerű helyekre mennek, és az élmények szélesebb skáláját tapasztalják meg.

„Valószínűleg ennek az ellenkezője is igaz: a pozitív érzések arra ösztönözhetik az embereket, hogy gyakrabban keressék ezeket a jutalmazó élményeket.”

A tanulmányhoz New York-i és miami-i emberek érzelmeit és mozgását követték nyomon 3-4 hónapon keresztül.

Az eredmények azt mutatták, hogy amikor az emberek ugyanazon a napon új és különböző helyeken voltak, nagyobb valószínűséggel számoltak be arról, hogy boldognak, erősnek, nyugodtnak vagy izgatottnak érezték magukat.

Dr. Aaron Heller, a tanulmány első szerzője elmondta, hogy az eredmények összességében a környezet gazdagításának jótékony következményeit mutatják a fajok között, és összefüggést mutatnak a friss és változatos élményeknek való valós expozíció és a pozitív érzelmek növekedése között.

A kutatásban résztvevő személyek egy részhalmazán végzett agyi szkennelések szoros kapcsolatot mutattak ki az újdonság és a jutalmazó érzés között. Egyes emberek agya különösen érzékeny a változatos élményekre, és ez nagyobb lökést ad nekik. Ezeknél az embereknél erősebb kapcsolat van az agy azon részei között, amelyek fontosak a jó érzéshez, valamint a jutalom és az újdonság feldolgozásához.

„Ezek az eredmények arra utalnak, hogy kölcsönös kapcsolat van a fizikai környezetünk mindennapi felfedezése során szerzett újszerű és változatos élmények és a szubjektív jóllétérzetünk között”

– tette hozzá Hartley.

(PsyBlog)

Nyitókép: Unsplash