Boldogság? Akkor is elérhető, ha nem nálad van a kontroll
2022 végén a Collins Dictionary a permakrízis szót választotta az év szavának. A kifejezés „tökéletesen megtestesíti azt a szédítő érzést, amikor egyik példátlan eseménytől a másikig tántorgunk, miközben komoran azon tűnődünk, milyen újabb borzalmak lehetnek a sarkon túl” – magyarázta a szótár blogja.
Már a kontrollmánia kifejezés léte is azt jelzi, hogy az irányítás iránti igényünk túl messzire mehet. A pszichológusok azonban kitartanak amellett, hogy az emberek természetüknél fogva azt akarják érezni, hogy a saját hajójukat irányítják.
Egyes tanulmányok még azt is kimutatták, hogy az autonómia érzése az első számú boldogsághoz hozzájáruló tényező.
Azonban sok, a az irányításunkon kívülálló dolog van, így nem meglepő, hogy a kollektív mentális egészségünk nem a legjobb. De ez azt jelenti, hogy addig nem lesz jobb, amíg az életünk nem válik irányíthatóbbá?
A legújabb kutatások szerint nem. A Johns Hopkins Carey Business School tanulmánya szerint ugyan nem mindig tudjuk irányítani az eseményeket, de a rájuk adott reakcióinkat igen, és ez nagyban hozzájárulhat a boldogságunkhoz.
Az irányítás két fajtája
A kutatás egy fontos megfigyelésre épült: az irányításnak különböző fajtái vannak.
Az elsődleges irányítás során ténylegesen irányítjuk az eseményeket, eldöntjük, hogy hol éljünk, min dolgozzunk, vagy mit rendeljünk egy étteremben – ilyenkor elsődleges kontrollt gyakorlunk.
A másodlagos irányítás esetében nem az eseményeket irányítjuk, hanem azt, hogy hogyan gondolkodunk róluk és reagálunk azokra. Másodlagos kontrollt gyakorolunk, amikor például egy kudarcot tanulási tapasztalatként fogalmazunk meg.
De vajon melyik a fontosabb az emberek boldogsága szempontjából? A Johns Hopkins-i kutatásban Erik Helzer és munkatársai mintegy 500 vizsgálati alany boldogságát és az irányítással kapcsolatos attitűdjét vizsgálták, melyben megállapították, hogy az emberek szeretik, ha elsődlegesen ők irányítják az eseményeket. Emellett azonban azt is kimutatták, hogy a másodlagos irányítás is nagyban elősegítheti mind a pillanatnyi boldogságérzetet, mind az általános életelégedettséget.
„Gondoljunk csak Frank Sinatra régi dalára, a My Wayre. Egy férfi visszatekint az életére, és általában elégedettséget érez azzal, ahogyan a dolgok alakultak, de nem volt minden boldogsággal teli. Ez egy gazdagabb elképzelés arról, hogy mit jelent jó, teljes életet élni. Ez egy olyan hozzáállás, amely nem becsüli le az élet negatív tapasztalatait, és mégis lehetővé teszi az élettel való másfajta foglalkozást, hogy az újraértékelés és a tanulás megtörténhessen, és nagyobb elégedettséghez vezessen. Ez eléri azt, amiről a másodlagos kontroll szól, hogy az ember képes legyen beilleszteni a tapasztalatait az élet egy tágabb narratívájába”
– magyarázta Helzer.
Vagyis, az események gyakran nem a mi kezünkben vannak, de az, ahogyan értelmezzük és megértjük őket, nagyon is az.
Mindig irányíthatjuk azt, hogyan meséljük el a történetünket. Egy másik, üzleti professzorok által nemrég készített tanulmány kimutatta, hogy ha az embereket arra tanítják, hogy tudatosan alakítsák ki az életük történetét egy klasszikus hollywoodi blockbusterhez hasonlóan, és a kihívásokat legyőző és a viszontagságokból megerősödve kikerülő hősként állítsák be magukat, akkor jelentősen boldogabbak lesznek.
Nyitókép: Unsplash