Nassolnivalók

Öt nassolnivaló, ami cukorbetegek számára is fogyasztható

Akár inzulint kell szedni az étkezésekhez, akár alacsony szénhidráttartalmú étrendet tartunk, annak kitalálása, hogy mit együnk cukorbetegként, rendkívül összetett és energiaigényes. Alábbiakban ajánlunk ötféle könnyen beszerezhető, a cukorbetegek számára is fogyasztható rágcsálnivalót, aminél nem kell aggódni a vércukorszint miatt.


Gyakori mítosz, hogy a prediabéteszben vagy cukorbetegségben szenvedőknek kerülniük kell a szénhidrátokat, hogy kezeljék a vércukorszintjüket, de ez egyszerűen nem igaz. Bár minden szervezet egyedi, és másképp reagál a szénhidrátokra, a legtöbb étel élvezhető egy egyénre szabott étrendben

– fejti ki Lauren Harris-Pincus, a The Everything Easy Pre-Diabetes szakácskönyv szerzője a Good Housekeeping cikkében.

Pincus szerint ideális esetben ezek a szénhidrátok olyan tápanyagdús élelmiszerekből származnak, mint a gyümölcsök, zöldségek, diófélék, bab, magvak, teljes kiőrlésű gabonafélék és alacsony zsírtartalmú vagy zsírmentes tejtermékek. Az öt nassolnivaló előtt még fontos megjegyezni, hogy telített zsírok bevitelét már ajánlott minimalizálni a cukorbetegeknek, mivel fogyasztásukkal megnő a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata.

Görög joghurt bogyós gyümölcsökkel

yoghurt gy\u00fcm\u00f6lcs\u00f6kkelFotó: Julian Hochgesang/Unsplash


Ha a teljes zsírtartalmú joghurtot választjuk, figyeljünk oda az adagokra. A kalóriaszint függvényében 1/2-1 csészényi legyen a maximum. Vagy vásároljunk sima görög joghurtot, és adjunk hozzá bogyós gyümölcsöt és egy kis chia- vagy lenmagot a ropogás élményéért.

Pisztácia

Piszt\u00e1cia

Fotó: Theo Crazzolara/Unsplash

Az egészséges diéta részeként is beilleszthetők a cukorbetegek egészséges táplálkozásába. Egy 40-50 grammos adag sózott pisztácia 5 g teljes értékű fehérjét, 6 gramm teljes szénhidrátot, 2 gramm rostot és egészséges zsírokat tartalmaz. Nem utolsó sorban pedig egy finom, hordozható, és nem romlandó nassolnivaló.

Ez is érdekes lehet számodra: A szakértők ezt a 3 diétát ajánlják leginkább az 50 év feletti nőknek

Savanyított élelmiszerek

Savany\u00fa uborka

Fotó: SuckerPunch Gourmet/Unsplash

Ha valami sósra vágysz, nyúlj az erjesztett élelmiszerekhez - például a savanyúságokhoz és a savanyú káposztához -. A probiotikumok, azaz a jó baktériumok koncentrációjának köszönhetően a bélrendszerünk egészségét is javíthatjuk ezekkel.

Bár a savanyított sárgarépa, a savanyú káposzta, a karfiol vagy a hagyományos savanyúságok szénhidráttartalma meglehetősen alacsony lehet, próbáld meg nem napi szinten fogyasztani ezeket, ha az orvosod a nátrium korlátozását javasolta

– véli a szakértő.

Chia puding

Chia puding m\u00e1ln\u00e1val

Fotó: Milada Vigerova/Unsplash

A chia magok aprók, de tele vannak rosttal és még némi fehérjével is. A sűrű, zselés textúrával párosuló, laktató tápanyagok gondoskodnak arról, hogy jóllakottnak érezzük magunkat. Próbáljuk ki ezt is: Öntsünk néhány evőkanál chia magot 1/2 csésze kókusztejkonzervbe, és hagyjuk sűrűsödni nagyjából 20 percig. Szórjunk a tetejére néhány bogyós gyümölcsöt, vagy édesítsük egy csipetnyi sztíviával.

Ezt is olvasd el! Ezt árulhatja el a nyál az egészségünkről

Almaszeletek mogyoróvajjal

Mogyor\u00f3vaj

Fotó: Towfiqu barbhuiya/Unsplash

Az ínyenceknek pedig egy sós, édes párosítást is hoztunk. A alma magas rosttartalmú - csak hagyjuk rajta nyugodtan a héját - alacsony kalóriatartalmú, és gazdag flavonoidokban, amelyek védelmet nyújthatnak a cukorbetegség ellen. A mogyoróvaj némi fehérjét és egészséges zsírokat kínál, de az adagot egy evőkanálra korlátozzuk, ha alacsonyabb kalóriatartalmú snack a cél.

Nyitókép: K8/Unsplash