egy lány a konyhában joghurtos müzlit eszik egy müzlistálkából, a kanalat a szája elé tartja

Napi egy adag ebből az ételből csökkenti a depressziót és a szorongást

A mentális egészség összetett dolog, de egy új kutatás szerint az erjesztett élelmiszerekben található baktérium bizonyos fokig segíthet megelőzni a depressziót és a szorongást.


A University of Virginia School of Medicine kutatói felfedezték, hogy a Lactobacillus baktérium segít a szervezetnek a stressz kezelésében, és ezzel potenciálisan megelőzheti az olyan mentális egészségügyi állapotok kialakulását, mint a depresszió és a szorongás.

Korábbi kutatások már kimutatták, hogy a baktérium az egerekben visszafordíthatja a depressziót. Hogy megértsék, miért történik ez, a kutatók egy Altered Schaedler Flora nevű baktériumgyűjteményt használtak, amely két Lactobacillus-törzset és hat másik baktériumtörzset tartalmazott.

Kimutatták, hogy a bélbaktériumok átvitele stresszes egerekből csíramentes egerekbe depresszióhoz és szorongással kapcsolatos viselkedéshez vezetett. Különösen a Lactobacillus nélküli egereknél mutattak ki emelkedett stresszreakciókat és az interferon-gamma nevű immunfaktor alacsonyabb szintjét, amely részt vesz a stresszválasz szabályozásában.

A tanulmány szerzői szerint „ezek az eredmények újszerű keretet nyújtanak a bélbaktériumok mikrobiomjának és az immunrendszer hangulatzavarokban betöltött szerepének megértéséhez". A kutatás új módszerek kifejlesztéséhez vezethet a mentális egészségi állapotok kezelésére és megelőzésére.

​Lactobacillus és mentális egészség: mi pontosan a kapcsolat?

Sas Parsad, a Gut Co táplálkozási szakértője szerint:

Az a tény hogy az erjesztett élelmiszerekben és joghurtban általánosan megtalálható Lactobacillus összefügg a stresszkezeléssel és a depresszió és a szorongás lehetséges megelőzésével, izgalmas lehetőségeket nyit a mentális egészség holisztikus megközelítései előtt.
egy n\u0151 egy t\u00e1l joghurtot eszik m\u00e1ln\u00e1val

Fotó: Getty Images

Dr. Bankole Johnson, neurológus egyetért. Szerinte ez a tanulmány rávilágít, hogy az étrend hogyan befolyásolja a mentális jólétünket. Hozzáteszi, hogy a mikrobióta befolyásolja az agyi jelátvitelt, így a mikrobióta változásai megváltoztatják az agyi stimulációt. Azaz valóban azzá leszünk, amit megeszünk.

Amikor a Lactobacillus bőségesen jelenik meg a bélben, modulálja a kommunikációt, befolyásolva az olyan neurotranszmitterek termelését, mint a szerotonin és a gamma-aminovajsav (GABA), amelyek kulcsszerepet játszanak a hangulatszabályozásban

− tette hozzá Parsad.

​Az étrendválasztás és a táplálékkiegészítők nem helyettesítik a kezelést

Természetesen nevetséges lenne azt állítani, hogy a több Lactobacillus bevitele a mentális problémák mindenre kiterjedő megelőzési taktikájaként működhetne. A Lactobacillus nem helyettesíti az egészségügyi szakember által felírt mentális egészségügyi gyógyszereket vagy a terápiás beavatkozást, de kiegészítheti azokat.

​Élelmiszerek a mentális egészség javításáért

Ha szeretnéd növelni a Lactobacillus bevitelét, fogyassz több erjesztett élelmiszert, mint a joghurt, a kefir, a savanyú káposzta, a kimchi és a savanyúságok.

Ideális esetben naponta egy adag erjesztett élelmiszert érdemes fogyasztani.

A Lactobacillusban gazdag élelmiszereken túl az omega-3 zsírsavakban gazdag (például zsíros halak, lenmag és dió) étrend szintén összefüggésbe hozható a depressziós tünetek csökkenésével. Az antioxidánsokban gazdag gyümölcsök és zöldségek, a teljes kiőrlésű gabonafélék és a magnéziumtartalmú élelmiszerek (mint a leveles zöldségek, diófélék és magvak) szintén jótékony hatással lehetnek a mentális egészségre.

Forrás: Healthline

Nyitókép: Getty Images