Egymást fogó kezek

Ebben a két életkorban öregszik leggyorsabban a testünk

Testünk öregedése összetett és visszafordíthatatlan folyamat, amelyről azt gondolhatnánk, hogy lineárisan halad előre. Egy molekuláris genetikával kapcsolatos új kutatás szerint azonban két bizonyos életkorban gyorsabban öregszik a szervezetünk és jóval fogékonyabb bizonyos egészségügyi problémákra.


A Standford Egyetem genetikusai már régebb óta vizsgálják az öregedés biológiáját. Céljuk megérteni, milyen életkorban alakulnak ki a leggyakrabban egyes betegségek és hogyan lehetne ezeket előre kimutatni és kezelni. Ennek érdekében legújabb kutatásuk során egy 108 felnőttből álló csoportot követtek nyomon, akik több éven keresztül pár havonta biológiai mintákat adtak le a kutatóknak.

Észrevették, hogy egyes betegségek – például az Alzheimer-kór vagy a szív- és érrendszeri betegségek – esetében a kockázat nem fokozatosan emelkedik az idő múlásával, hanem egy bizonyos életkor után meredeken megnő.

A kutatócsoport kimutatta, hogy az emberi szervezetben két különböző életszakaszban nagyon egyértelmű változás figyelhető meg a molekulák bőségében. Az általuk vizsgált molekulák mintegy 81 százaléka mutatott változást e két szakasz valamelyikében vagy mindkettőben.

A változások a 40-es évek közepén, majd a 60-as évek elején tetőztek, kissé eltérő profilokkal.

T\u00fck\u00f6rben mag\u00e1t n\u00e9z\u0151 fiatal f\u00e9rfi, t\u00fck\u00f6rk\u00e9pe id\u0151s f\u00e9rfik\u00e9nt n\u00e9z vissza r\u00e1

Fotó: Shutterstock

„Nem csak fokozatosan változunk az idő múlásával, hanem valóban drámai változásokról van szó. Kiderült, hogy a 40-es évek közepe a drámai változások időszaka, akárcsak a 60-as évek eleje. És ez igaz, függetlenül attól, hogy a molekulák melyik osztályát vizsgáljuk”

– fejtette ki Michael Snyder, atanulmány vezető szerzője.

A 40-es évek közepén a csúcsérték a lipidek, a koffein és az alkohol anyagcseréjével kapcsolatos molekulákban, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kapcsán, illetve a bőr és az izomzat működési zavaraiban mutatott ki változásokat. A 60-as évek eleji csúcs pedig a szénhidrát- és koffeinanyagcserével, a szív- és érrendszeri betegségekkel, a bőrrel és az izmokkal, az immunrendszer szabályozásával és a veseműködéssel függött össze, idézi a Sciencealert a kutatást.

A tanulmány szerzői ugyanakkor megjegyzik, hogy a mintájuk elég kicsi, és csak korlátozott biológiai adatok álltak rendelkezésükre – azok is kizárólag 25 és 70 év közötti emberektől.

Mindezek mellett azonban az elemzés beindíthat olyan további kutatásokat, amelyek segíthetnek a jelenség mélyebb feltárásában, részletesebben, szélesebb alanyi körre kiterjedően tanulmányozva azt, hogy jobban megértsük, hogyan változik az emberi test az idő múlásával.

Nyitókép: Shutterstock