Sokan mosnak így fogat, pedig az elvesztésükhöz vezethet
Súlyos ínykárosodáshoz és akár fogvesztéshez is vezethet.
A túlzásba vitt fogmosás ugyanolyan nagy károkat okozhat, mintha elhanyagolnánk fogaink és szájunk higiéniáját.
Bár a rendszeres fogmosás létfontosságú a lepedék és a szuvasodás megelőzésében, a túl kemény fogmosás pusztítást végezhet az ínyen, ami visszahúzódik, és feltárja a szuvasodásra és kellemetlenségekre hajlamos, érzékeny foggyökereket.
Az ínyvisszahúzódás gyakran észrevétlen marad, amíg jelentős károkat nem okoz. Általában a durva fogmosási szokások váltják ki, és így a baktériumok behatolására és az ínybetegségekre alkalmas nyílások jönnek létre.
Kezelés hiánya esetén a probléma tovább fokozódhat, és legrosszabb esetben a fogak elvesztését is okozhatja. Éppen ezért fontos figyelni az ínysorvadás árulkodó jeleire, melyek a következők lehetnek:
- Fogérzékenység: Fokozott reakció a hőmérsékletre vagy a cukros finomságokra
- Látható foggyökerek: Megnyúltnak tűnő fogak, ahogy a gyökér nagyobb része felszínre kerül.
- Fogínykárosodás: Fájdalom vagy érzékenység fogmosás után
- Vérző íny: Vérzésre való hajlam a fogápolási rutin során
Ezek elkerülése érdekében használjunk puha sörtéjű fogkefét, mely kíméletes az ínyhez, mégis hatékonyan tisztítja a fogakat anélkül, hogy kopást okozna. A fogmosásnak nem szabad agresszívnek lennie. Enyhén nyomjuk csak a fogkefét a fogainkra, és hagyjuk, hogy a sörték elvégezzék a munkát. Ha azt tapasztaljuk, hogy a sörték rövid idő után szétnyúlnak, akkor valószínűleg túl erősen mossuk a fogainkat.
A helyes fogmosási technika szintén kulcsfontosságú. Tartsuk a fogkefét 45 fokos szögben az ínyünkhöz, és rövid, körkörös mozdulatokat végezzünk, ne előre-hátra fűrészelő mozdulatokat, amelyek irritálhatják és károsíthatják az ínyt.
A napi kétszeri, ajánlott kétperces fogmosás elegendő a fogak alapos tisztításához, anélkül, hogy túlzásba vinnénk.
Három-négy havonta cseréljük le a fogkefét, vagy hamarabb, ha a sörték megkopnak.
A megfelelő fogmosási technikák mellett több dolgot is tehetünk a megfelelő szájhigiénia és a fogak jó állapotának megőrzése érdekében. A fogselyem napi használata például eltávolítja a lepedéket és az ételmaradékokat a fogak között és az ínyvonal alatt, azokon a területeken, amelyeket a fogkefe nem ér el. Emellett az antimikrobiális szájvíz használata segíthet a baktériumok és a lepedék csökkentésében, ami hozzájárul az egészségesebb ínyhez.
A rendszeres fogászati szűrések és tisztítások szintén elengedhetetlenek a problémák korai felismeréséhez és kezeléséhez.
(Express)
Nyitókép: Shutterstock