Kamerába néző nő

Így árulja el az arcod az érzelmeidet anélkül, hogy megmozdulnál

Az emberek meglepően pontosan le tudják olvasni az érzelmeket pusztán az arcszínből, még akkor is, ha az arckifejezés nem változik, derül ki egy kutatásból.

Az orr, az arc és az áll körüli bőrszín finom változásai alapján azonosíthatjuk a boldogságot, a szomorúságot, a meglepetést és sok más érzelmet – a boldogsághoz például piros orcák és halánték tartozik.

Ugyanez az arc, de pirosabb homlokkal azonban meglepetést jelez, míg az undor kékes-sárgás árnyalatot hoz létre az ajkak körül, a homloknál és az orrnál pedig vörös-zöldes szín jelenik meg.

Az emberek képesek automatikusan, tanulás nélkül olvasni ezeket a jeleket.

A következtetés egy olyan tanulmányból származik, amely újszerű kapcsolatot teremt a központi idegrendszer és az arckifejezések között.

Az arc színei olyan jó előrejelzők, hogy a kutatók képesek voltak olyan számítógépes programot készíteni, amely 90%-os pontossággal képes volt azonosítani az emberi érzelmeket, pusztán az arcszínek alapján.

A tanulmányt vezető Aleix Martinez elmondta, hogy olyan arcszínmintákat azonosítottak, amelyek minden általuk vizsgált érzelemnél egyediek.

„Úgy véljük, hogy ezek a színminták a véráramlásban vagy a vér összetételében bekövetkező finom változásoknak köszönhetőek, amelyeket a központi idegrendszer vált ki. Nemcsak érzékeljük ezeket az arcszín változásokat, hanem arra is használjuk őket, hogy helyesen azonosítsuk, hogyan éreznek más emberek, akár tudatosan tesszük, akár nem.”

A vizsgálat során az embereknek semleges arcképeket mutattak, de a különböző érzelmek színei ki voltak helyezve a kép tetejére.

Amikor arra kérték őket, hogy találják ki, mit érez az illető, az emberek az érzelemtől függően akár 75%-ban helyesen tippeltek. Az érzelmeket annak ellenére helyesen találták meg, hogy az egyetlen támpont az arc színének változása volt.

Nemtől és etnikai hovatartozástól függetlenül, mindenki ugyanazt a mintát mutatta ugyanarra az érzelemre, állapították meg a kutatók.

„Az emberek mindig is azt mondták, hogy azért sminkelünk, hogy szépnek vagy fiatalabbnak tűnjünk, de szerintem lehetséges, hogy valójában azért csináljuk, hogy boldogabbnak tűnjünk, vagy hogy pozitív érzelemérzetet keltsünk – vagy negatív érzelemérzetet, ha ezt szeretnénk”

– fogalmazott Martinez professzor elmondta:

(PsyBlog)

Nyitókép: Shutterstock