Idősebb pár az ágyban, betekarózva

Ezért vagyunk fázósabbak, ahogy öregszünk

Az idősebb kor előrehaladtával sokan tapasztalják azt, hogy egyre gyakrabban esik jól még egy réteg pulóver vagy takaró, míg azelőtt nem voltak olyan fázósak. Ennek konkrét oka van.


Az orvosok szerint az öregedés természetes velejárója, hogy az emberek nehezebben melegednek fel. Összeszedtük, miért van ez így.

1. A bőr elvékonyodása

A bőr a kor előrehaladtával elvékonyodik, néhány sejtet és zsírpárnát is veszít. Utóbbi olyan, mint a házban a szigetelés: az a dolga, hogy melegen tartson minket. Ahogy veszítünk ebből a párnázottságból, a testünk elveszíti azt a képességét, hogy olyan meleg maradjon, mint korábban.

A zsírvesztés a lábakon és a karokon a leggyakoribb, ezért valószínűleg ezeket a területeket érzik az idősebb személyek hidegebbnek, mint a test többi részét.

2. Izomvesztés

30 éves korunktól kezdve körülbelül 3-8% izmot veszítünk minden évtizedben, így 65 éves korukra sokan az izomtömegük 10%-át vagy annál is többet elveszítenek, 80 éves korukra pedig 30%-ot. Ez az erőnlét mellett a hőérzetünkre is hatással van. Az izom a legaktívabban metabolizáló szervünk, az izomszövet több oxigént használ, metabolizál és termeli a hőt, amely melegen tart minket.

Bár mindez az öregedés része, ritkán előfordulhat, hogy egy egészségügyi állapot tünete. A cukorbetegség, a rossz keringési rendszer, a szívelégtelenség, a pajzsmirigy alulműködés és a vérszegénység jellemző tünete a fázás, de valószínűleg más tüneteket észlelünk először, ha ez valamilyen alapbetegség következménye.

Módszerek a probléma enyhítésére

A réteges öltözködés mellett a rendszeres mozgás és a fitnesz sokat segíthet. Az edzéssel lelassíthatjuk a hidegebb érzés egyik okozóját, az izomtömeg-vesztést, ráadásul ez egy jó módja annak, hogy általában véve is melegebbnek érezzük magunkat. Amellett, hogy melegen tart, a testmozgás segíthet a szív egészségében, a mentális egészségben, és csökkentheti a sérülés kockázatát.

(HuffPost)

Nyitókép: Shutterstock