Így kerüld el a megfázást, mielőtt valóban beüt a hideg
A megfázás sosem kellemes, de előfordul, hogy a lehető legrosszabbkor csap le − például egy nyaralás, születésnap vagy az ünnepek előtt.
A megfázás felső légúti vírus, amely a köhögés vagy tüsszentés során keletkező cseppek útján terjed, tehát úgy kaphatjuk el, hogy kapcsolatba kerülünk másokkal, akik betegek. Az orvosok szerint azonban van pár módszer arra, hogy megóvd magad a megfázástól − összegyűjtöttük, mit tehetsz az egészséged megőrzése érdekében.
1. Mosd meg a kezed!
Egy többéves világjárvány után magától értetődőnek kellene lennie, hogy a kézmosás fontos módja annak, hogy megóvd magad bármilyen vírus elkapásától. A vírusok érintés útján terjednek, valamint a tüsszentés, köhögés vagy más szoros érintkezés útján. A bőrön néhány órán át, más felületeken pedig több órán át megmaradhatnak. Ezért a kézmosás fontos lépés a fertőzés megelőzésében. A megfelelő kézmosáshoz minimum 20 másodpercig moss kezet szappannal és vízzel.
2. Fertőtlenítsd a sokat érintett felületeket!
Az olyan területek, mint az ajtókilincsek, a mobiltelefonok és a villanykapcsolók mind szennyeződhetnek, ha beteg ember érinti őket. A közös használatú helyiségekben a nagy érintési felületeket is hasznos lehet fertőtleníteni.
3. Aludj sokat!
Gyakorolj egészséges szokásokat: aludj eleget, kövesd a megfelelő étrendet, győződj meg arról, hogy kezeled a krónikus egészségügyi állapotokat. Ha összességében egészségesebb állapotban vagy, csökken a megfázás kockázata. Emellett az olyan alapvető öngondoskodás, mint az alvás, a testmozgás és a tápláló étrend segíthet abban, hogy az immunrendszered a lehető legjobb állapotban maradjon.
4. Fontold meg a maszk viselését!
Fotó: Shutterstock
A maszkok nem csak a koronavírustól, hanem más vírusoktól is megvédenek.
5. Kerüld a zsúfolt helyeket!
Ha nagy ünnepséget vagy utazást tervezel, érdemes elkerülni a zsúfolt, zárt helyiségeket az eseményt megelőző napokban, hogy csökkentsd a megfázás kockázatát. Inkább tölts időt a szabadban, vagy jól szellőző helyeken.
6. Szedhetsz táplálékkiegészítőt!
A tanulmányok szerint azok, akik extra C-vitamint szednek, nem fáznak meg kevesebbszer, de a betegség időtartama egyes tanulmányokban csökkent. Megfontolhatod a táplálékkiegészítők szedését, de nem garantált, hogy működnek. A legjobb, ha beszélsz az orvosoddal, mielőtt kipróbálsz valami újat; az sem jó, ha túl sokat szedsz egy kiegészítőből, például cinkből, C-vitaminból vagy D-vitaminból.
Forrás: Huffpost
Nyitókép: Shutterstock