7 mód, hogyan tartsuk magunkat az újévi fogadalmainkhoz
1. Önkéntesség
Azok az emberek, akik már heti két órát önkénteskednek, nagyobb boldogságról, céltudatosságról és jobb egészségről számolnak be. A Social Science and Medicine egyik tanulmánya szerint az önkéntesség hozzájárulhat a boldogságszinthez „azáltal, hogy növeli az empatikus érzelmeket, megváltoztatja a törekvéseket”, és segít az embereknek átértékelni saját élethelyzetüket. Sőt, az önkéntesség összefüggést mutat az idősebb felnőttek kognitív és fizikai jóllétével.
2. Boldogsággal a kreativitásért
Photo by Chase Baker on UnsplashEllentétben azzal a közkeletű vélekedéssel, hogy a megkínzott művészek alkotják a legjobb műveket, a Nature folyóiratban megjelent tanulmány összefüggést talált a fokozott kreativitás és a pozitív érzelmek között. Ebben úgy találták, hogy „az érzelmeknek óriási hatása van arra, hogy az agyunk hogyan tud kreatív lenni”. A jazz-zenészekkel végzett kutatásai szerint a pozitív érzelmek a „kreatív áramlás mélyebb állapotával” álltak összefüggésben.
3. Több szünet a produktivitásért
A Journal of Applied Psychology című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a gyakori, rövid szünetek – amelyek már a munka megkezdése után néhány órával kezdődnek – a leghatékonyabban frissítik fel a munkavállalókat. A túlhajszoltság kimerültséghez és a stresszhormonok emelkedéséhez vezet, ami kiégést okozhat.
4. Utazás a boldogsáért
Photo by Tom Barrett on UnsplashKutatások szerint boldogabbak vagyunk, ha a pénzünket élményekre és utazásra költjük, mint anyagi javakra. Egy, a Psychological Science című szaklapban megjelent tanulmányban a résztvevőket csokoládéval etették, és megállapították, hogy egy élmény utolsó pillanataira hajlamosak vagyunk a legerőteljesebben koncentrálni. Éppen ezért a nyaralásokat is jó hangulatban érdemes befejezni.
5. Ne a súlyra koncentráljunk, ha fogyni szeretnénk
Sandra Aamodt idegtudós szerzője szerint ha arra koncentrálunk, hogy hány kilósak vagyunk, legyőzheti a fogyási kísérlet folyamatát. Agyunk egy 10-15 kilón belüli „beállított ponton” belül szabályozza a testsúlyunkat, mivel az agy a túlélésre van beprogramozva – a diétát a túlélést fenyegető veszélyként érzékeli, és növeli a stresszhormonokat, amelyek szintén összefüggésbe hozhatók a fokozott súlygyarapodással.
Aamodt azt javasolja, hogy helyette inkább a rendszeres testmozgás, a helyes ételválasztás és a stresszcsökkentés lassú és egyenletes rendszerére koncentráljunk. De ne hagyatkozzunk csak a testmozgásra, próbáljuk ki a tudatos étkezést is.
6. Ha több pénzt szeretnénk megtakarítani, korlátozzuk a bankszámlához való hozzáférést
Photo by Fabian Blank on UnsplashEgy, a Quarterly Journal of Economics című folyóiratban megjelent tanulmány szerint azok a résztvevők, akik korlátozott hozzáférésű megtakarítási számla mellett kötelezték el magukat, több pénzt takarítottak meg, mint a kontrollcsoport, amely nem tette ezt.
Beállíthatunk olyan megtakarítási számlát, amely büntetést szab ki arra, ha egy bizonyos összeget meghaladóan vagy egy meghatározott számú alkalomnál többször veszünk fel pénzt havonta.
7. Az új szokások kialakításához idő kell
Egy brit kutató megállapította, hogy az új szokások kialakításához legalább 66 napra van szükség. Szerencsére egy napot ki lehet hagyni benne, ha előre kialakítunk egy tervet, amely konkrét cselekvéseket határoz meg, amiket naponta megtehetünk, és nem érezzük magunkat nyomás alatt, hogy „teljesíteni kell”.
Nyitókép: Shutterstock