Az 5 legnagyobb hiba, amit mindannyian elkövetünk fogmosás közben
Három oktatóvideója közül az elsőben Peterson arra figyelmeztet, hogy a fogmosás utáni szájvíz használata fogszuvasodást okoz.
Egy másik videóban elmagyarázza, hogy a fogkrém, amivel fogat mosunk, körülbelül 1450 ppm (milliomod rész) fluoridot tartalmaz.
„A szájvízben csak 220 ppm fluorid van. Ez sokkal alacsonyabb koncentráció, és ez nem elég ahhoz, hogy megvédje a fogaidat a cukortól, amit megeszel és megiszol. Tehát amikor fogat mosol, majd rögtön szájvízzel öblíted le a fogaidat, csak leöblíted az összes magas koncentrációjú fluoridot egy nagyon alacsony koncentrációjú fluoridért.”
@annapetersondental Too many people are still doing it 🦷#GetGrafting #dentistry #fyp #lgbtq #lifestylechangestartsnow ♬ Inspiration - WavebeatsMusic
Peterson hozzáteszi, hogy nem ellenzi magát a szájvizet, néhány páciensének ajánlja is annak használatát, de nem mindenkinek van rá szüksége.
Az alábbiakban az 5 leggyakoribb fogápolási hibát mutatjuk meg:
1. Elfelejtjük megmosni a fogíny vonalát
Az egyik leggyakoribb fogmosási hiba, hogy csak magát a fogakat mossuk és elhanyagoljuk az íny vonalát. A lepedék így felhalmozódik az íny vonalán, és ínygyulladást okozhat – az íny begyullad és vérzik fogmosás, fogselyem használata vagy kemény ételek fogyasztása közben.
A fogmosás során fontos, hogy speciális technikával tisztítsuk meg az íny vonalát. Döntsük a kefét 45 fokos szögben, és gyengéd nyomást gyakorolva, körkörös mozdulatokkal mossunk meg minden egyes fogat. Ügyeljünk arra, hogy a fog teljes felületét megmossuk, és minden egyes mozdulattal érjük el az íny vonalát.
2. Túlzott fogmosás
A túlzott fogmosás ínyvisszahúzódást okozhat, ami érzékenységhez és a fogszuvasodás nagyobb kockázatához vezethet. Éppen ezért ügyeljünk arra, hogy gyengéd legyen a fogmosás. A túl kemény fogmosás, az agresszív mozdulatok, a túl nagy nyomás kifejtése vagy a kemény sörték használata lekoptathatja a zománcot, és károsíthatja a fogakat és az ínyt egyaránt.
Sokan elkövetik azt a hibát, hogy azt gondolják, minél keményebben mossák a fogaikat, annál tisztábbak lesznek. A fogmosás során a fogkefére gyakorolt túl nagy nyomás azonban károsíthatja a fogzománcot, és az íny visszahúzódását is okozhatja. Ha hajlamosak vagyunk erre, érdemes olyan elektromos fogkefét használnunk, amely figyelmeztető jelzést ad, ha túl nagy nyomást alkalmazunk.
Idővel ráadásul a túl erős vagy túl gyakori fogmosás gyengítheti a fogakat. Arra is figyeljünk, hogy a fogmosás ne előre-hátra, hanem kis körkörös mozdulatokkal történjen. Ez a technika lassításra kényszerít, csökkenti a fogakra gyakorolt nyomást, és jobban megtisztítja az egyes fogak felszínét. Mivel a fogak íveltek, ez a technika manipulálja a sörtéket, hogy elérjék az ívelt felületeket.
3. Rossz irány
Lehet, hogy időmegtakarításnak tűnik az oldalirányú fogmosás, de valójában nem tisztítja meg a fogakat. Ehelyett a már említett, kis körkörös mozdulatokkal mossuk a fogainkat (egyszerre csak egyet), egészen az ínyig. Ez sokkal jobb, mint az egyenes vonalú fogmosás, ami túl durva és kevésbé precíz lehet.
Lehetőleg közepes vagy puha sörtéjű elektromos fogkefét használjunk, és cseréljük le, ha a sörték elkezdenek szétnyúlni.
4. A nyelv tisztításának kihagyása
Ha nem mossuk át a fogkefével vagy egy nyelvkaparóval a nyelvünket, akkor a baktériumok felhalmozódása rossz leheletet okozhat. Kutatások kimutatták, hogy a nyelv lekaparása hatékonyabb lehet a rossz lehelet csökkentésében, mint a fogmosás.
Nyelvkaparót használatakor enyhe nyomást alkalmazunk, különben ez károsíthatja az ízlelőbimbókat és vérzést okozhat.
5. Nem öblítünk fogselymezés után
A fogselymet a fogmosás előtt kell használnunk, és utána kiöblíteni a szánkat vízzel, mivel ez biztosítja, hogy a fogselyem által eltávolított törmelék kimosódjon. A fogselyem használata nagyon fontos a szájhigiénia szempontjából, mivel a fogkefénk önmagában nem fér be az összes résbe, ahol ételek maradhatnak.
De ne essünk abba a hibába, hogy fogmosás után újra öblítünk. Miután megmostuk a fogainkat, köpjük ki a szánkban maradt fogkrémet, de kerüljük az azonnali öblítést vízzel vagy szájvízzel.
Nyitókép: Shutterstock