Tényleg segít a fogyásban, ha betartasz egy szabályt
Az időszakos böjt egyre népszerűbb módja annak, hogy az étkezések elhagyásával próbáljunk meg fogyni. Nem mindegy azonban, hogyan tesszük ezt.
A University of Southern Denmark és a hollandiai Wageningen University kutatói az évek során rengeteg adatot gyűjtöttek össze az időszakos böjtölés gyakorlatáról és arról, hogy az hogyan hat a szervezetre.
Ennek egyik legfontosabb következtetése, hogy az időszakos böjtöt a kalóriabevitel szabályozásával kell kombinálni ahhoz, hogy bármilyen súlycsökkenés tapasztalható legyen. A különbséget az összes kalória csökkentése jelenti, nem pedig az étkezések közötti hosszú szünetek.
Philip Ruppert, a University of Southern Denmark molekuláris biológusa szerint a szakaszos böjt esetén is érvényes az az alapszabály, hogy kevesebb kalóriát kell fogyasztanunk, mint amennyit elégetünk, ha fogyni akarunk.
„Ez azt jelenti, hogy az időszakos böjt nem ad szabadkártyát a korlátlan mennyiségű étel elfogyasztására. Ez az alapvető fiziológia, és a böjtölés nem változtathat ezen”
– mondta el a ScienceAlertnek.
A kutatók az áttekintésben sok mindenre kitérnek, megvizsgálva az időszakos böjt molekuláris szintű hatásait. Ezek közé tartozik a szervezet zsírsav raktárainak lebontása az energiaellátás érdekében, valamint a ketogenezis (a zsírsav lebontás magas üteme a máj ketonok termeléséhez vezet).
A tanulmány kitér arra az eufória érzésre is, amelyet néhányan éreznek a több napos böjt után, miután az éhségérzet helyébe az elragadtatás érzése lép, a szervezetben és az agyban zajló változó kémiai folyamatokra reagáló, lehetséges válaszként. Ezt maga Ruppert is megtapasztalta böjtölés közben.
A tudósok egyelőre nem tudják ennek az okát, de az egyik lehetőség az, hogy a ketonok hatékonyabban látják el energiával az agyat, így az boldogabb állapotban tevékenykedik.
Az időszakos böjtnek különböző megközelítései vannak, egyesek a nap bizonyos óráiban, mások pedig a hét bizonyos napjain nem esznek. Rengeteg ismert közéleti személyiség is feliratkozott ezekre a diétákra.
A kutatócsoport a fogyás mellett a böjt számos egészségügyi előnyére is rámutat, többek között az alacsonyabb vérnyomásra. Az azonban egyértelmű, hogy mindenki másképp reagál a böjtre, és fontos, hogy mindig konzultáljunk orvossal, ha mi is kipróbálnánk.
„Az időszakos böjtnek valóban számos egészségügyi előnye van, de a böjt önmagában nem vezet jelentős fogyáshoz”
– figyelmeztetett Ruppert.
Nyitókép: Shutterstock
- Vízböjt kúra a fogyásért: Működik és biztonságos? ›
- Így lehet gyorsan, de biztonságosan fogyni ›
- Ezt az egyszerű dolgot kell tennünk a garantált fogyás érdekében ›
- 5 kulcsfontosságú tipp, hogy elkerüljük a kilók visszakúszását fogyás után ›
- 4 élelmiszer, ami finom, de nem csillapítja az éhségérzetet - IN ›