Így tudod hosszan frissen tartani a kávébabot
A kávébabok még lezárva vagy megfelelő módon, hűvös, sötét helyen tárolva is veszítenek frissességükből egy ponton. Ha a kávé a levegőnek van kitéve, az aromák elszöknek, és a szemek oxidálódni kezdenek. Ennek során a kávéban lévő olajok elkezdenek lebomlani és megromlani, ami az ízüket keserűvé változtatja.
A jó hír azonban az, hogy egyszerűen csak le kell fagyasztani őket, így tovább frissek maradnak.
Nem minden kávébabfajta fagy meg ugyanúgy
Ha kifejezetten fagyasztáshoz választunk kávébabot, akkor érdemes a világosabb pörkölésűt választani. Az enyhén pörkölt kávébabok ugyanis általában finomabb ízű kávékat eredményeznek, és ezek az enyhe ízek jól megmaradnak a fagyasztás során.
A sötét pörkölésűek azonban általában összetettebbek, gazdagabbak és erősebbek. Bár a sötét pörkölésű kávébabok is lefagyaszthatók, ha az ízek mélysége miatt fogyasztjuk ezt a típust, jó tudnunk, hogy nagy valószínűséggel veszítenek valamennyit a komplex ízvilágukból. A babok lefagyasztása után a belőlük készült kávé még mindig jól iható lesz, csak nem lesz olyan gazdag.
Fotó: Unsplash
Ráadásul a jobb minőségű kávébabok jobban megőrzik az ízüket. Minél jobbak a kávébabok, annál jobbak a fagyasztáshoz. Ha valaha is szeretett volna egy igazán drága vagy ritka zacskó kávéval kedveskedni magának egy különleges alkalomra, akkor ezt feltétlenül megteheti, és a kávébabok egy részét le is fagyaszthatja, hogy a következő évben is élvezhesse.
Légmentes csomagolás
A lefagyasztás megállítja a baktériumok növekedését, amelyek elpusztíthatják a kávébabokat, valamint a folyamat megszünteti a babok levegővel való érintkezését, ezért fontos, hogy a kávét légmentesen záródó edényekben fagyasszuk le (ennek legjobb módja a vákuumzáró készülék).
Ideális esetben néhány napra elegendő kávét porciózzunk egy zacskóba, zárjuk le és tegyük a mélyhűtőbe. Amikor kiolvasztjuk és felhasználunk belőle valamennyit, csak tegyük a zacskót a hűtőbe, és hagyjuk, hogy fokozatosan felolvadjon.
Ez az utolsó lépés megakadályozza, hogy a nedvesség túl gyorsan távozzon, tönkretéve a babok minőségét, és esetlegesen baktériumok elszaporodásához vezetve.
Bár lefagyaszthatunk egy teljes, kereskedelmi forgalomban kapható, lezárt zacskó babot, a kiolvasztás bonyolultabb ebben az esetben, mivel a zacskóban lévő nedvesség károsíthatja a babot, ha megpróbáljuk újra lefagyasztani.
Nyitókép: Unsplash