Takarók alól kilógó kéz

Egy kéztartás, ami azonnal segít elaludni

Kutatások szerint a mudrák segíthetnek az asztma, a gyulladás és a magas vérnyomás kezelésében is.


A modern orvostudomány megjelenése előtt az ősi gyakorlatok, például a jóga, a meditáció és a tai chi olyan stresszcsökkentő technikákat kínáltak, amelyek közvetve az alvást is segítették.

Ezek a gyakorlatok magukban foglalták a mudrákat, vagyis a kézmozdulatokat, amelyek célja az volt, hogy bizonyos energiákat stimuláljanak a testben, az elmében és a lélekben.

A mudra egy szanszkrit kifejezés, amely gesztust jelent.

A jógagyakorlatokban ez a szó bizonyos kéztartásokra utal, amelyek gyakran az ujjhegyek közötti gyengéd nyomással járnak. Ezt a gesztust vagy pózt egy bizonyos ideig tartják meg, néhány másodperctől a hosszú meditációig.

A mudra kifejezést gyakran használják az indiai klasszikus táncban is, amely a jóga egyik formájának, a bhakti vagy odaadó jógának tekinthető.

A hindi nyelven a mudra szó jelenthet jelvényt, valutát vagy pecsétet is. Minden egyes kézpóz vagy mudra egy zárt hurkot képvisel, amelyről úgy tartják, hogy energetikailag lezárja a testben lévő spirituális energiát.

A Hastha jóga kifejezést is használják a kézzel végzett jógatechnikákra, például a mudrákra.

A kezünk idegek és idegvégződések hálózata. A gyakorlók szerint a mudrák stimulálják ezeket az idegeket, amelyek viszont kommunikálnak az aggyal.

„A jóga mudrák gyakorlása megkönnyíti az energia áramlását a testben.A konkrét mudrák hatással vannak bizonyos tudatállapotokra, és egyensúlyt teremtenek és tartanak fenn a testben lévő öt elemi energiában, amelyek segítik az egészséges életet”

– mondja Elizabeth Huber jógaterapeuta.

Term\u00e9szetben medit\u00e1l\u00f3 n\u0151 felemelt k\u00e9zzel

Fotó: Shutetrstock

Huber szerint a mudrák a mentális jelenségek fizikai leképeződéseiként működnek.

„A mudrák olyan útvonalakként működnek, amelyek átprogramozzák az agyat. Az ujjak görbítésével és érintésével hozzáférhetünk a test és elme kapcsolatához, mivel a kéz minden egyes területe az elme vagy a test egy bizonyos részének felel meg.”

Superna Yamuna Chopra holisztikus életvezetési tanácsadó úgy véli, hogy a mudrák az önmegvalósításhoz vezető utat jelenthetik.

„A mudrák olyan fejlett jógagyakorlatok, amelyek a prána, a csakrák (vagy energiaközpontok) és a Kundalini sakti felébresztéséhez vezetnek.”

A prána szanszkritul életerőt jelent. A kundalini sakti a teremtés energiájára utal, amely állítólag a gerinc alján tekeredik össze, amíg el nem éri a megvilágosodást, és felemelkedik a fejkoronára.

Ashish Painuly jógaoktató szerint a mudrák „az öt alapelem, vagy Pancha tattva ayurvédikus elvén működnek, amelyből a testünk felépül”. Ezeket az elemeket az öt ujj képviseli. Amikor összenyomjuk az ujjbegyeinket, a megfelelő elemek stimulálódnak.

Az öt elem és a hozzájuk tartozó ujjak a következők:

  • A hüvelykujj a tűz,
  • a mutatóujj a levegő,
  • a középső ujj az “ötödik elem”, az éter vagy tér,
  • a gyűrűsujj a föld,
  • a kisujj pedig a víz megtestesülése.

A mudrákról úgy tartják, hogy már az ókorban is használták őket a stressz enyhítésére. Számos indiai tanulmány említi a mudrákat mint kulturálisan releváns gyakorlatot, amelyről úgy tartják, hogy segít számos betegségben, mint például asztma, gyulladás, vérnyomás.

Egy 2018-as kis tanulmány szerint a jóga mudrák segíthetnek javítani az alvás minőségét a horkolási problémákkal, valamint alvási apnoéval küzdő betegeknél. A tanulmány szerzői azonban hangsúlyozták a szabványosított protokollok szükségességét.

Bár a mudrák hasznos kiegészítő gyakorlatok lehetnek a nyugodtabb alvás szempontjából, több kutatásra van szükség a hatékonyságukkal kapcsolatban.

(Healthline)

Nyitókép: Unsplash