7 konyhai eszköz, amit minél előbb ki kellene dobnod
1. Elhasználódott vágódeszkák
A műanyag vágódeszkák idővel elhasználódnak, ami barázdákat eredményez rajtuk, így pedig nehéz tisztítani őket. Ráadásul az erősen karcos vágódeszkák csapdába ejthetik a baktériumokat. Bár a fából készült vágódeszkáknál is kialakulnak barázdák, ezeket le lehet csiszolni és olajjal kezelni, így fenntarthatóbb választásnak bizonyulnak.
2. Elcsorbult vagy repedt edények
Ha néhány edényen kisebb lepattogzások vagy repedések vannak, azokat érdemes kidobnunk. A kerámián lévő apró repedések is baktériumokat rejthetnek magukban, arról nem is beszélve, hogy az éles repedések evés közben megvághatják a kezünket vagy a szánkat.
3. Lejárt élelmiszerek
Szánjunk rá egy kis időt, hogy átnézzük a hűtőben és kamrában vagy szekrényekben található élelmiszerek lejárati dátumát és dobjunk ki mindent, ami már lejárt. Bár igaz, hogy a szavatossági idő gyakran csak ajánlás, az olyan termékek, mint például a zsemlemorzsa, a barna rizs és a teljes kiőrlésű liszt rövidebb szavatossági idővel rendelkeznek, mint gondolnánk. Ne feledjük azt sem, hogy a fűszerek idővel veszítenek erejükből és ízükből.
4. Konyhai szivacsok
Fotó: Shutterstock
Bár fertőtleníthetjük a szivacsokat, hogy meghosszabbítsuk azok élettartamát, de amint már piszkosnak és kopottnak tűnnek (két-három hét között), vegyünk elő újat.
A szivacsok a baktériumok táptalajai lehetnek, ezért rendszeresen cserélni kell őket. A hulladék csökkentése érdekében váltsunk komposztálható szivacsokra vagy mosható kendőkre.
5. Régi konyharuhák és asztalterítők
Nyilvánvalóan nem kell kidobni az összes mosogatórongyot és asztalterítőt, de ezek hajlamosak felhalmozódni, és fontos, hogy időről időre megtisztítsuk őket. Szabaduljunk meg minden olyan terítőtől és konyharuhától, ami foltos vagy szakadt és azoktól is, amelyeket ritkán használunk.
6. Használati útmutatók
A legtöbb használati útmutató ma már megtalálható az interneten, sőt, sok esetben még videót is találunk hozzájuk.
7. Karcos tapadásmentes serpenyők
Míg a teflonbevonatú edényekkel való főzés eddig biztonságosnak számított, ha megfelelően használták és nem melegítették túl, egyre nagyobb aggodalomra ad okot a PFOA és más PFAS-ok elterjedtsége a környezetünkben, és az, hogy milyen hatással lehetnek ránk.
Éppen ezért érdemes lecserélni a régi, karcos tapadásmentes edényeket és öntöttvas, rozsdamentes acél vagy kerámia bevonatú főzőedényekket venni helyettük
Nyitókép: Unsplash