A kutyatartás számos módon befolyásolhatja a gazdi egészségét
Van-e fizikai egészségügyi előnye a kutyatartásnak?
Úgy tűnik, a kutyatartás hosszú távon alacsonyabb halálozási kockázattal jár. 2019-ben egy szisztematikus áttekintés 70 év alatt közzétett bizonyítékokat gyűjtött össze, közel négymillió egyedi orvosi eset felhasználásával. Megállapította, hogy azoknál az embereknél, akiknek kutyájuk volt, 24%-kal alacsonyabb volt a bármilyen okból bekövetkező halálozás kockázata azokhoz képest, akiknek nem volt kutyájuk.
A kutyatartás eellett összefüggött a fokozott fizikai aktivitással, amely csökkentette a vérnyomást, a sztrók és a szívbetegségek kockázatát.
A felülvizsgálat megállapította, hogy azoknál, akiknek korábban szívvel kapcsolatos egészségügyi problémáik voltak (például szívroham), a kutyával való együttélés 35%-kal csökkentette a halálozás későbbi kockázatát, szemben azokkal, akiknek ugyanilyen előzményeik voltak, de nem volt kutyájuk.
Egy másik, nemrég készült brit tanulmány szerint a felnőtt kutyatulajdonosok majdnem négyszer nagyobb valószínűséggel teljesítik a napi fizikai aktivitási célokat, mint a nem kutyatulajdonosok. A kutyával rendelkező háztartásokban élő gyermekek is aktívabbak voltak, és több strukturálatlan játékban vettek részt, mint azok a gyermekek, akiknek a családjában nem volt kutya.
A kutyákkal együtt felnövő kisgyermekek immunrendszerét erősítheti a szabadban behurcolt szennyeződés és mikrobák, és kevesebb antibiotikumot használhatnak.
Egészségügyi kockázatok
A kutyák azonban a fizikai egészségünkre is kockázatot jelenthetnek. Az egyik leggyakoribb egészségügyi probléma a kedvtelésből tartott állatok tulajdonosai számára az allergia. A kutyák nyála, vizelete és korpa (az általuk leválasztott bőrsejtek) allergiás reakciókat válthat ki, amelyek a szemviszketéstől és orrfolyástól kezdve a légzési nehézségekig számos tünetet okozhatnak.
Egy nemrégi készült, közel kétmillió gyermek adatait összefoglaló metaanalízis eredményei szerint a kutyákkal való korai érintkezés növelheti az asztma kialakulásának kockázatát (bár nem annyira, mint a macskáké). A gyermek életkora, a kutyával való kapcsolattartás mértéke és az egyéni kockázat mind szerepet játszik.
A csúszás, botlás és elesés szintén kockázatot jelent – a kutyák miatt többen esnek el, mint a macskák miatt.
A kutyatartás harapásoknak és karmolásoknak is kiteheti az embert, amelyek megfertőződhetnek, és veszélyt jelenthetnek a legyengült immunrendszerűek számára. Emellett zoonózisos betegségeket is behurcolhatnak az otthonokba, többek között a gyűrűsféreg fertőzéset és a Campylobacter nevű, hasmenést okozó betegséget.
A kutyájukat az ágyba beengedő gazdák esetében megnő az allergia és a gyűrűsféreg elkapásának kockázata, amely alvási nehézségeket eredményezhet, mivel a kutyák éjjelente mozognak.
Másrészt néhány tulajdonos arról számolt be, hogy nagyobb biztonságban érzi magát, ha együtt alszik a kutyájával, és az érzelmi előnyök felülmúlják az alvászavarok vagy a bolhacsípésekkel való ébredés lehetőségét.
A megfelelő állatorvosi ellátás és higiéniai gyakorlatok elengedhetetlenek e kockázatok minimalizálásához.
Kutyák és mentális egészség
Társként a kutyák jelentős érzelmi támogatást nyújthatnak, segítve a szorongás, a depresszió és a poszttraumás stressz tüneteinek enyhítését. Jelenlétük vigaszt és céltudatosságot nyújthat a mentális egészségügyi kihívásokkal küzdő egyéneknek.
A kutyaparkban és a szomszédságban a kutyák megkönnyíthetik a beszélgetésfelvételt idegenekkel és az új barátok szerzését. Ezek a társas interakciók segíthetnek a közösséghez tartozás érzésének kialakításában és a társadalmi elszigeteltség érzésének csökkentésében.
Az idősebb felnőttek számára a kutyasétáltatás jó hatással lehet az elmagányosodás ellen, amely ösztönzi a szomszédokkal való társas érintkezést, miközben a csökkenő fizikai aktivitás ellen is küzd. Ha azonban valaki krónikus magányossággal küzd, nehéz lehet a séták során más emberekkel való kapcsolatfelvétel. Egy ausztrál tanulmány szerint egyszerűen a kutyatartás összefüggött a magányosság csökkenésével. Az emberek jobb hangulatról számoltak be, valószínűleg a kutyával való kötődés erősödésének előnyei miatt.
Lehetséges hátrányok
Bár a kutyák hatalmas örömet és számos egészségügyi előnyt jelenthetnek, vannak hátrányai és kihívásai is. Egy kutya gondozásának felelőssége, különösen ha viselkedési vagy egészségügyi problémákkal küzd, megterhelő lehet, és pénzügyi stresszt okozhat.
A kutyák élettartama rövidebb, mint az embereké, és egy szeretett társ elvesztése depresszióhoz vezethet, vagy súlyosbíthatja a meglévő mentális egészségi állapotokat, emellett pedig az életmóddal való összeegyeztethetőség és a lakhatási körülmények szintén jelentős szerepet játszanak abban, hogy a kutyatartás megfelelő-e.
Az úgynevezett háziállat-hatás szerint előbbik – gyakran a kutyák – minden helyzetben és minden ember esetében javítják az ember fizikai és mentális egészségét. A valóság azonban ennél árnyaltabb, egyesek számára a háziállat tartása inkább stresszes, mint előnyös.
Fontos, hogy az otthonunkban élő állatok nem csupán „eszközök” az emberi egészség szempontjából. A tulajdonosok és a kutyák kölcsönösen előnyösek lehetnek, ha mindkettőjük jóllétét fenntartják.
Nyitókép: Shutterstock