egy kutya rizst eszik egy tálból

Adhatsz a kutyádnak magvakat? Ezt az 5-öt mindenképp

Az egészséges étrendhez érdemes tápanyagokban gazdag magvakat is fogyasztanunk. Legalábbis nekünk, embereknek.


Legyen szó chia pudingról, lenmaggal készült zabpehelyről vagy kendermagos palacsintáról, szeretjük a magvakat. De mi a helyzet a háziállatainkkal? Adhatunk-e például tökmagot a kutyánknak? Egyáltalán ehetnek a kutyák magvakat? Szakértőkhöz fordultunk, hogy megtudjuk, melyik magokat keverhetjük az ételükbe, és melyeket kerüljük el mindenképpen.

​Ehetnek-e magvakat a kutyák?

Bizonyos magvak mértékkel hozzáadhatók a kutyák kiegyensúlyozott étrendjéhez. Tápanyagokban gazdagok, de viszonylag alacsony kalóriatartalmúak, így jóllakottá tehetik a kutyát, miközben táplálkozási előnyöket kínálnak. Ezek egészséges zsírokat, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak, például magnéziumot, kalciumot, vasat, cinket, B-vitaminokat és E-vitaminokat. És természetesen a különböző magvak különböző előnyökkel és/vagy veszélyekkel járnak. Ezeket vettük most végig.

1. Tökmag

A tökmag rostban gazdag, és elősegítheti az emésztést és a rendszeres bélmozgást. A magokat azonban helyesen kell elkészíteni a kutya számára − fűszerezés vagy olajok nélkül, és héjtalanul. Adj mérsékelt adagokat, mivel a tökmag magas zsírtartalmú.

2. Lenmag

A magas omega-3 zsírsavtartalmú lenmag gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, és javíthatja a kutya bőrét és szőrzetét. Az ízületi fájdalmak és merevség esetén is hasznosak. Ennek ellenére nagyon kicsi adagokban érdemes adni kedvencünknek és alkalomszerűen, mivel a len nyomokban cianidot tartalmaz.

3. Napraforgómag

Alkalmanként és kis adagokban a sima, héjas napraforgómag egészséges kiegészítője lehet kutyád étrendjének. De ügyelj, hogy ne legyen sózott, mivel ezek veszélyesek lehetnek a kutya gyomor-bélrendszerére.

szez\u00e1mmag

Fotó: Shutterstock

4. Szezámmag

Kalcium- és magnéziumtartalma elősegíti a csontok és a fogak egészségét. A rostok enyhítik a székrekedést; a cink pedig segíti a fényes szőrzetet. A szezámmag tápanyagokban gazdag, de a listán szereplő többi maghoz hasonlóan kis mennyiségben és csak alkalmanként adható.

5. Kendermagok

A gyakorlatilag diófélék közé tartozó kendermag tele van omega-6 zsírsavakkal, fehérjékkel és ásványi anyagokkal, és rengeteg előnnyel jár a kutyák számára, például rákmegelőzéssel és az ízületi fájdalmak csökkentésével. A kendermag „teljes értékű fehérjeforrás”, így minden aminosav jelen van benne.

​Mit nem ehetnek a kutyák?

1. Bármilyen gyümölcsmagot

A gyümölcsmagok, például az almamagok, cianidot tartalmaznak, és nagy mennyiségben fogyasztva mérgezőek lehetnek. Más gyümölcsök magjait a magházban találjuk, ilyen a cseresznye, az őszibarack és a sárgabarack, amelyek mind cianidot tartalmaznak. A magok önmagukban is elég veszélyesek, gyakran sebészi úton kell eltávolítani őket.

2. Bármit, ami sózott vagy héjas

Egy zacskó finom, sós napraforgómag? Kedvenced számára biztosan nem ajánlott. A sótartalom veszélyesen magas ezekben, a héj pedig fulladásveszélyes.

3. Túl sok bármilyen magból

Egyes fajták túlzásba vitele olyan problémákhoz vezethet, mint a puffadás vagy a rosszullét.

Forrás: PureWow

Nyitókép: Shutterstock