szemüveges nő a laptopján dolgozik mosolyogva

A magas IQ boldoggá tesz? A képlet nem ilyen egyszerű

Az intelligens emberek boldogsága a legritkább dolog, amit ismerek − vallotta Ernest Hemingway. Ám egy friss kutatás most pont ennek az ellenkezőjére jutott.


Azaz arra, hogy a magasabb IQ-val rendelkező emberek nagyobb valószínűséggel boldogok. Hogy mi számít pontosan magas IQ-nak, arról itt írtunk. A kutatás eredménye mindenesetre nem csak Hemingwayjel ellentétes, de azzal a közkeletű elképzeléssel is, hogy az intelligencia valahogy hajlamosítja az embereket a boldogtalanságra.

Dr. Angela Hassiotis, a tanulmány vezetője elmondta:

Azt találtuk, hogy az IQ összefügg az önbevallás szerinti boldogsággal, mivel a boldogság szintje az alacsonyabb IQ-jú csoportokban volt a legalacsonyabb, a magasabb IQ-jú csoportokban pedig a legmagasabb. Ez különösen fontos, ha figyelembe vesszük a boldogságról szóló jelenlegi politikai vitákat.

A tanulmányhoz közel 7000 ember adatait elemezték. Az eredmények azt mutatták, hogy a legalacsonyabb IQ-val (70-99) rendelkezők voltak a legkevésbé boldogok a legmagasabb IQ-val (120-129) rendelkezőkhöz képest.

egy n\u0151 mosolyogva te\u00e1zik

Fotó: Shutterstock

Ez azonban nem csak az IQ-ról szólt, ahogy Dr. Hassiotis is elmagyarázta:

Az adatokat vizsgálva azt láttuk, hogy az alacsonyabb IQ-val rendelkező emberek kevésbé voltak boldogabbak, mivel nagyobb volt a társadalmi-gazdasági hátrányuk, például az alacsonyabb jövedelem. Azért is kevésbé valószínű, hogy boldogok, mert több segítségre szorulnak a mindennapi élethez szükséges készségek terén, rosszabb az egészségi állapotuk, és több pszichológiai distressz tünetéről számolnak be.

A beavatkozásoknak az IQ-szint fiatal korban történő növelésére kellene összpontosítaniuk, mondta Dr. Hassiotis:

Van némi bizonyíték arra is, hogy a szociálisan hátrányos helyzetű kisgyermekekre irányuló hosszú távú intenzív stratégiák nemcsak az IQ-ra, hanem a jólétre és az életlehetőségekre is pozitív hatással lehetnek. Az ilyen beavatkozások valószínűleg költségesek, de a kezdeti költségeket ellensúlyozhatják a jövőbeli előnyök, például az állami ellátásoktól való függés csökkenése, valamint a jobb mentális és fizikai egészség.

Forrás: PsyBlog

Nyitókép: Shutterstock