Ezek a magas ösztrogénszint legfőbb jelei és oka
Az ösztrogénszint természetes módon ingadozik az életünk során, születésünkkor alacsony szinten van, a pubertáskorban megemelkedik, majd a menopauza után végül csökken.
Az ösztrogénszint a menstruációs ciklus során is változik, és az ovuláció idején tetőzik. Általában a 30 és 400 pg/ml közötti ösztradiol (E2) szintek normálisnak tekinthetők a reproduktív években, mondja Dr. Irene Woo, a HRC Fertility reproduktív endokrinológusa.
A magas ösztrogénszintet jellemzően úgy határozzák meg, mint „a normál tartományt meghaladó szint” egy adott életkor és menstruációs fázis esetében, amelyet gyakran más tünetek is kísérnek.
A „magas ösztrogénszint” azonban nem diagnózis, általában inkább egy konkrét betegséghez, például policisztás ovárium szindrómához (PCOS), vagy akár életmódbeli tényezőkhöz, például stresszhez kapcsolódik.
A magas ösztrogénszintnek nincs egyetlen általános oka. A genetika játszhat némi szerepet, de Woo szerint az leggyakrabban a következő életmódbeli tényezőkkel vagy egészségügyi állapotokkal hozható összefüggésbe.
Terhesség
Fotó: Unsplash
A terhesség során az ösztrogénszint természetes módon emelkedik – különösen az ösztriol, hogy támogassa a magzat fejlődését és felkészítse a szervezetet a szülésre.
A terhességhez kapcsolódó tüneteket tapasztalhatunk, például mellérzékenységet, fáradtságot, hányingert, hangulatingadozást, folyadékvisszatartást, fejfájást és a nemi vágy változását, de ha ezek közül néhány vagy mindegyik tünet jelentkezik, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy probléma van az ösztrogénszintekkel a terhesség alatt, mondja Woo.
Valójában ez gyakran normális és várható, ahogy a szervezet alkalmazkodik, és az ösztrogénszint jelentősen csökken, majd a szülés után visszatér az alapszintre vagy kissé alacsonyabbra, ha szoptatunk.
Policisztás ovárium szindróma (PCOS)
A PCOS-t a reproduktív hormonok egyensúlyhiánya okozza, ami gyakran magas ösztrogénszinthez vezet. Egy, a Cells című folyóiratban megjelent tanulmány szerint az ösztrogén és az ösztrogén receptorok különösen magas értéket mutatnak a PCOS-ben szenvedőknél.
Az ösztrogénszint a PCOS-ben szenvedőknél krónikusan emelkedett lehet olyan további tényezők miatt, mint az inzulinrezisztencia és más hormonszintek, de ingadozhat a menstruációs ciklus szabálytalanságai vagy a tünetek kezelésére használt gyógyszerek miatt is.
Gyógyszeres kezelés
Bizonyos gyógyszerek, például a hormonpótló terápiák és a mellrák kezelésére használt gyógyszerek befolyásolhatják az ösztrogénszintet, de a fogamzásgátló tabletták is, különösen az első időszakban.
Testsúly
A zsírszövet felesleges ösztrogént termelhet, így a magasabb testzsírszázalékkal rendelkezők ösztrogénszintje magas lehet.
Környezeti tényezők
Fotó: Shutterstock
A peszticidekben (növényvédő szerek), műanyagokban/BPA-ban és bizonyos kozmetikumokban található ösztrogénszerű vegyi anyagoknak (például xenoösztrogén) való kitettség is hozzájárulhat a magasabb ösztrogénszinthez, mivel ezek felborítják a szervezet természetes hormonális egyensúlyát.
Különösen a parabéneket, ftalátokat, biszfenol A-t (BPA) és triklozánt tartalmazó sminkek, hajfestékek és bőrápolási termékek zavarhatják meg a hormonális egyensúlyt. Az ezeknek való kitettség csökkentése és a kockázatok minimalizálása érdekében Woo szerint érdemes parabénmentes vagy ftalátmentes címkével ellátott termékeket keresni, vagy természetes és organikus alternatívákat választani.
Alkohol
A túlzott alkoholfogyasztás megzavarhatja a májműködést, amely kulcsfontosságú az ösztrogén anyagcseréje szempontjából, így ha valaki sokat iszik, az ösztrogénszintje magas lehet.
Stressz
A krónikus stressz szintén megzavarhatja a hormonháztartás egyensúlyát. Amikor a hipotalamusz (az agy hormonszabályozásban segítő része) stresszt érzékel, a mellékvesék a kortizol, a stresszhormon termelésére serkentődnek. A kortizol néha megzavarhatja a HPA-tengely fő hormonját, amely a reproduktív hormonokat, köztük az ösztrogént szabályozza. Ez a zavar menstruációs zavarokat vagy akár anovulációt (peteérés hiánya) is eredményezhet.
A magas ösztrogénszint jelei
- Szabálytalan menstruációs ciklus
- Puffadás
- Mellek érzékenysége
- Hangulatváltozások
- Súlygyarapodás (különösen a csípőben és a combokban)
- Fejfájás
- Fáradtság
- Csökkent nemi vágy
- Hajhullás
- Koncentrációs nehézségek
Nyitókép: Shutterstock