A masszázs tényleg alkalmas a mentális egészség javítására?
A stressz rengeteg fizikai változással jár. Ha stresszesek vagyunk, akkor megemelkedik a kortizol szintünk, ami azonnali pszichológiai és testi változásokhoz is vezet. Idővel a túl sok stressz rossz hatással lehet a fizikai és mentális egészségünkre is és izomfeszültséggel is járhat. De tényleg képes ezen javítani a masszázs?
A masszázs hatása a stresszre és a mentális egészségre
Általánosan elismert tény, hogy a masszázs pihentető és megnyugtató érzés. Az is bizonyított, hogy bizonyos fizikai egészségügyi problémák, mint például az izomfeszültség esetén is előnyös. A mentális egészséggel való összefüggéséről azonban még kicsit homályosak a kutatások eredményei. Ez részben azért is van, mert számtalan masszázsfajta létezik. A masszázsprotokoll pedig nagyon eltérő, ami megnehezíti annak megállapítását, hogy a masszázs egésze vagy akár az egyes típusok mennyire hatékonyak egy adott eredmény szempontjából.
Kutatások kimutatták azonban, hogy a masszázs hatékonyan csökkentheti a stresszt a terhes nőktől kezdve a sürgősségi orvosokig. Ez eddig nem is megkérdőjelezett, hiszen a masszázsról régóta ismert, hogy csökkenti az izomfeszültséget.
Kimutatták azt is, hogy a kortizol szignifikánsan alacsonyabb szinteket mutat a masszázs után csecsemőknél és ápolóknál, amikor a reggeli ébredéskor mérték. Tehát a stresszre gyakorolt hatások minden bizonnyal nem placebó jellegűek.
De mi a helyzet a krónikus stresszel?
Bár a stressz tüneteinek a listája végtelen, az egyik leggyakoribb mégis csak az alvászavar. Ha nem érezzük magunkat biztonságban, akkor nehezen alszunk el. Ez evolúciós szempontból alakult így, hiszen őseink sem aludtak, mikor egy ragadozó körülöttük ólálkodott.
Természetesen a rövid távú stressz összefügg az álmatlansági problémákkal, és a tanulmányok metaanalízise szerint az álmatlanság előfordulási gyakorisága körülbelül 63 százalék a poszttraumás stressz zavarral diagnosztizált személyeknél.
Egy tanulmány pedig kimutatta, hogy a rendszeres alvászavarokkal küzdő embereknél az alvás minősége jelentősen javult a masszázsok után, mint azoké, akik általános egészségügyi tanácsokban részesültek az inszomniájuk miatt.
A bizonyítékok arra utalnak, hogy a masszázs pozitív hatással lehet a stresszre, valamint a stresszel összefüggő mentális egészségügyi problémákra is. Ez nem jelenti azt, hogy a masszázs helyettesíti a krónikus stressz egyéb kezeléseit, például a pszichoterápiát vagy a gyógyszeres kezelést, de egyeseknél szerepet játszhat a mentális egészség javulásában.
Nyitókép: Shutterstock