Így küzdhetünk meg legjobban a bennünk dúló negatív érzelmekkel
Egy új tanulmány annak járt utána, vajon mi a leghatékonyabb módszer a nap mint nap felbukkanó negatív érzelmi behatásokkal szemben.
Azt a pszichológiai alapgondolatot valószínűleg mind ismerjük, hogy feladás helyett az a legfontosabb gesztus magunkkal szemben, ha foglalkozzunk az összes bennünk lakozó érzelemmel – legyen az akár pozitív, akár negatív.
A Journal of Personality and Social Psychology című folyóiratban megjelent friss tanulmány szerzői is egyetértenek ezzel.
Szerintük a boldogabbá válás titka az elfogadás mint képesség megtanulásában rejlik, ebben pedig fontos szerepet játszik az életkor is.
Fotó: Shutterstock
A kutatás szerint ugyanis az idősebb emberek kevesebb dühöt és negatív emóciót élnek át, mivel ők jóval elfogadóbbak lettek a éveik, mint a fiatalabb generációk tagjai.
Az elfogadás célja nem a negatív érzelmek csökkentése, hanem inkább az ezekhez való viszony megváltoztatása azáltal, hogy minden érzelmi élményt (beleértve a negatívakat is) ítélkezésmentes módon fogadunk el
– fejtik ki a szerzők, akik egy 340 fős vizsgálatot végeztek, amelyben 21 és 73 év közötti alanyokat vontak be.
Mindannyiukat arról kérdezték, hogyan érzik magukat nap mint nap, és milyen mértékben képesek elfogadni belső harcaikat.
Bár az öregedés bizonyos egészségügyi romlással és nehézségekkel jár, ironikus módon az emberek hajlamosak arra, hogy az öregedés során egyre jobban érezzék magukat. Továbbá, az életkor növekedése a negatív érzelmi élmények fokozott elfogadásával járt együtt
– tér ki a tanulmány az öregkor eddig kevésbé ismert előnyére. Ugyanakkor az eredmények azt mutatták, hogy a harag és a szorongás érzései az életkor növekedésével csökkentek, a szomorúságé azonban nem.
A pszichológus szerzők szerint bár a negatív érzelmekkel való foglalkozás kezdetben megnövelheti az egyén önbevallás szerinti megtapasztalását és önmarcangolását,
a negatív érzelmek megközelítése és megismerése viszonylag gyorsan eloszlatja ezeket az emóciókat.
Forrás: Spring
Nyitókép: Shutterstock
- Kíváncsibb és kevésbé neurotikus, akik podcastot hallgat - IN ›
- Miért válthatnak ki újra szégyenérzetet a kínos emlékek? - IN ›
- Ilyen hatása van az alkoholnak az érzelmek felismerésére - IN ›
- A depresszió tüneteinek egyike, amit sokan nem ismernek - IN ›
- Az antidepresszáns megváltoztathat két személyiségjegyet - IN ›