Ezzel az egyszerű trükkel szabadulj meg a negatív gondolatoktól
A negatív gondolatoktól való megszabaduláshoz írjuk le azokat egy papírra, és szó szerint dobjuk el őket.
Bár ez túl egyszerűnek hangozhat, a pszichológiai kutatások azt mutatják, hogy hatékony lehet.
A vizsgálatban részt vevő emberek, akik ezt tették, azt tapasztalták, hogy mentálisan is elvetették a gondolatot.
Richard Petty professzor, a tanulmány társszerzője elmondta, bárhogyan is címkézzük a gondolatainkat – szemétnek vagy védelemre érdemesnek –, úgy tűnik, különbséget tesz abban, hogy hogyan használjuk ezeket a gondolatokat.
„Bizonyos szinten ez bután hangozhat. De azt találtuk, hogy ez tényleg működik – azzal, hogy fizikailag eldobjuk vagy megvédjük a gondolatainkat, befolyásoljuk, hogy végül hogyan használjuk ezeket a gondolatokat. Pusztán az, hogy elképzeljük, hogy részt veszünk ezekben a cselekedetekben, nincs hatással.”
Bizonyos mértékig úgy kezeljük a gondolatainkat, mintha azok valódi, anyagi dolgok lennének. Gondoljunk csak az általunk használt metaforákra, mutatott rá Petty.
„Úgy beszélünk a gondolatainkról, mintha vizualizálni tudnánk őket. Megfogjuk a gondolatainkat. Állást foglalunk kérdésekben, erre vagy arra hajolunk. Ez mind-mind valóságosabbá teszi számunkra a gondolatainkat.”
Egy vizsgálat során az embereknek azt mondták, hogy írják le a saját testképükkel kapcsolatos pozitív vagy negatív gondolataikat.
Az eredmények azt mutatták, hogy a papírdarabok fizikai eldobása a gondolat elvetésének hatására történt.
„Amikor eldobták a gondolataikat, már nem gondoltak rájuk, akár pozitívak, akár negatívak voltak.”
Egy másik vizsgálatban az emberek néha a zsebükben tartották a papírdarabokat, melynek az volt a hatása, hogy meghosszabbította azt a gondolatot, amit leírtak.
„Ez azt sugallja, hogy felnagyíthatod a gondolataidat, és fontosabbá teheted őket számodra, ha a pénztárcádban vagy a táskádban tartod őket”
– magyarázta Petty.
Egy harmadik tanulmány azt vizsgálta, hogy valóban szükséges-e fizikailag eldobni a papírdarabot. Kiderült, hogy az valóban segít.
Petty elmondása szerint minél inkább meg van győződve az ember arról, hogy a gondolatok valóban eltűntek, annál jobb.
„Csak elképzelni, hogy eldobja őket, úgy tűnik, nem működik. Persze, még ha a gondolatokat egy kukába dobjuk is, vagy a számítógépen a szemetesbe tesszük, akkor sem tűnnek el igazán – regenerálódhatnak. De ezeknek a gondolatoknak a reprezentációi eltűnnek, legalábbis átmenetileg, és úgy tűnik, könnyebbé teszi, hogy ne gondoljunk rájuk.”
(PsyBlog)
Nyitókép: Shutterstock